Jak znaleźć zastępstwo za pracownika?

Mateusz Nowak
19.10.2020

Gdy pracownik z jakiegoś powodu musi na dłużej opuścić swoje stanowisko (zwykle chodzi o ciążę i urlop macierzyński), pracodawca staje przed niełatwym zadaniem znalezienia dla niego zastępstwa. Dlaczego niełatwym? Ponieważ wcale nie jest tak, że każdy dobry specjalista podejmie zatrudnienie wiedząc, że to tylko na chwilę. Co zatem można i warto zrobić, aby znaleźć taką osobę, która rzeczywiście udźwignie odpowiedzialność, zasypując dziurę po etatowym pracowniku? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek.

Zaproponuj godziwe warunki

To podstawa, jeśli naprawdę myślisz o tym, aby zatrudnić w firmie kogoś kompetentnego. Nie zapominaj, że już sama instytucja zastępstwa jest dla potencjalnego pracownika mało atrakcyjna, bo wiążę się z ryzykiem, że za na przykład rok trzeba będzie sobie szukać nowej pracy. Musisz więc czymś skusić zastępcę, a nie ma nic lepszego niż godziwe warunki zatrudnienia.

Rada

Nie ulegaj myśleniu, że nie warto inwestować w zastępcę, bo niedługo i tak go w firmie nie będzie. Traktuj go na równi z zastępowanym pracownikiem.

Daj sygnał, że zastępstwo może zamienić się w normalny etat

Oczywiście nie możesz tutaj wprowadzać zastępcy w błąd i obiecywać mu gruszek na wierzbie. Jeśli jednak nie wykluczasz, że po powrocie stałego pracownika do firmy będziesz w stanie stworzyć dodatkowe stanowisko, to taka informacja powinna być dla zastępcy dość kusząca. Może go wręcz zmobilizować do tego, aby jeszcze bardziej się przyłożyć i pokazać z możliwie jak najlepszej strony.

Pamiętaj również, aby być uczciwym i jeśli zastępca na to zasługuje, to po zakończeniu umowy zaproponować mu zostanie w firmie na pełen etat.

Nie obarczaj obowiązkami pozostałych pracowników

Wielu pracodawców niepotrzebnie z góry zakłada, że i tak nie uda im się znaleźć godnego zastępstwa, dlatego postanawiają rozdzielić pracę osoby idącej na urlop czy chorobowe pomiędzy pozostałych pracowników. Takie rozwiązanie na dłuższą metę się nie sprawdza i działa tylko przez chwilę.

Docelowo pracownicy zaczną narzekać na nadmiar obowiązków oraz domagać się wyższego wynagrodzenia. Dlatego rozsądniej będzie jednak pozwolić im skupić się na swojej pracy oraz poszukać odpowiedniego zastępstwa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.