Jak zrobić dobre wrażenie na nowym pracodawcy – i to od pierwszego dnia?

Mateusz Nowak
13.10.2022

Podjęcie nowej pracy, nawet mając duże dowiadczenie zawodowe, zawsze wyzwala emocje, powoduje tremę i chęć zrobienia dobrego wrażenia na pracodawcy. Najlepiej zadbać o to już pierwszego dnia. Budowanie silnej pozycji w firmie może w krótkim czasie przynieść oczekiwane profity np. w postaci awansu czy podwyżki. Jak zatem zrobić świetne wrażenie na nowym pracodawcy od początku kariery w tym zakładzie? Oto kilka pomysłów.

Przychodź przed czasem

No dobrze, może nie przesadzajmy z przychodzeniem do pracy z półgodzinnym wyprzedzeniem (to już zakrawa na nadgorliwość). Ważne jest natomiast, aby się nie spóźniać. Przed pierwszym dniem (później także) nastaw sobie budzik z odpowiednim zapasem czasu.

Dbaj o porządek na stanowisku pracy

Porządek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu pracy, o co warto szczególnie dbać na początku kariery w nowej firmie. Jeśli będziesz odkładać narzędzia na miejsce, szanować powierzony sprzęt, np. myć samochód służbowy, to pracodawca na pewno to zauważy, doceni i tym samym utwierdzi się w przekonaniu, że zatrudnił odpowiednią osobę.

Popraw atmosferę w zespole

Jeśli obecna atmosfera w firmie jest taka sobie, to pracodawca z pewnością zauważy, że poprawiła się po zatrudnieniu Ciebie. Zorientuj się, jakie stosunki panują w zespole, kto jest kim, z kim warto się zakolegować etc. Rzucaj dowcipami, motywuj współpracowników, zaproponuj jakąś integrację. Pracodawcy cenią takich pracowników.

Pokaż swoją fachowość

Jeśli zostałeś zatrudniony na stanowisku wymagającym konkretnych kwalifikacji, to od pierwszego dnia udowadniaj pracodawcy, że podjął dobrą decyzję. Spróbuj udoskonalić pewne procesy wewnętrzne, podkręć wydajność, podnieś jakość pracy i realizacji zadań.

Bądź pomysłowy i aktywny

Nie chodzi tutaj o to, abyś robił wokół siebie dużo zamieszania i sugerował pracodawcy, że do tej pory źle prowadził swój biznes. Mamy na myśli raczej sugerowanie nowych rozwiązań, które mogą np. obniżyć koszty i podnieść komfort pracy. Jeśli masz doświadczenie z poprzedniej firmy, to możesz przedstawić pracodawcy pewne schematy, które świetnie się tam sprawdzały i mogą zostać łatwo przeniesione do Twojego obecnego zakładu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie