Jak zrobić dobre wrażenie podczas pierwszego dnia w nowej pracy?

Remigisz Szulc
21.09.2020

Zmiana pracy jest bardzo stresująca, nawet dla osób mających duże doświadczenie zawodowe. Pierwszy dzień w nowym środowisku budzi niepokój, bo przecież nigdy do końca nie wiemy, czego możemy się spodziewać i z kim przyjdzie nam pracować. Można sobie bardzo ułatwić start w nowej firmie robiąc świetne wrażenie na kolegach i przełożonych już pierwszego dnia. Jak to zrobić? Sprawdź kilka przydatnych wskazówek

Wysil się na dobry humor

Nikt nie lubi smutasów, a tym bardziej przestraszonych i zamykających się w swojej strefie komfortu. Oczywiście nie musisz od razu udawać duszy towarzystwa, jeśli nie leży to w Twojej naturze. Spróbuj jednak wejść do nowego środowiska z uśmiechem na twarzy, rzuć od czasu do czasu jakiś żarcik, nie obrażaj się na jakieś zabawne aluzje ze strony nowych kolegów.

Jak najszybciej poznaj firmowe zwyczaje

Chodzi o to, abyś nie popełniał różnych gaf, które mogłyby narobić Ci wrogów w nowym środowisku. Zwracaj uwagę nawet na najmniejsze szczegóły. Szybko znajdź sobie przewodnika, który wprowadzi Cię w świat firmy i pokaże jej zwyczaje. Dowiedz się, kiedy są przerwy, jak spędzają ja Twoi koledzy, czy mleko w lodówce jest wspólne, czy może każdy przynosi własne. Pamiętaj również, że najlepszym miejscem do szybkiego nawiązywania relacji z innymi pracownikami jest firmowa kuchnia oraz… palarnia – choć oczywiście nie namawiamy do tego okropnego nałogu.

Nie przechodź od razu ze wszystkimi na Ty

Taka inicjatywa powinna wyjść od przełożonego oraz osób starszych stażem w nowej firmie. Zawsze bezpieczniej jest witać się z ludźmi, których nie znamy, mówiąc im na Pani/Pan. Nie popełnisz w ten sposób żadnego faux-pas. Pamiętaj również o podstawowych zasadach savoir-vivre, czyli przedstawiaj się pełnym imieniem i nazwiskiem wszystkim napotkanym osobom, bądź uprzejmy, ubierz się schludnie.

Zachowawczość

Nawet jeśli masz temperamentny charakter, to powściągnij emocje i nie wpadaj do nowej firmy niczym huragan, rozstawiając wszystkich po kątach i zmieniając np. wystrój pomieszczenia, które dzielisz z innymi. Nikt tego nie lubi, bo takie zachowanie wprowadza chaos – a nie tego oczekuje się po nowych pracownikach. Najpierw skup się na obserwowaniu środowiska, ucz się zasad, jakie w nim obowiązują, a dopiero później zacznij wychodzić przed szereg, oczywiście tylko wtedy, gdy ma to sens i pozwoli np. zwrócić na Ciebie uwagę przełożonych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.