Jakich kompetencji pracodawcy oczekują od pracowników fizycznych?

Remigisz Szulc
14.09.2020

Postawione w tytule pytanie może się wydawać absurdalne. W końcu pracownicy fizyczni stereotypowo są oceniani, jako osoby niewykwalifikowane, niemające żadnego wartościowego wykształcenia, a przez to też gorzej wynagradzane. Okazuje się jednak, że rynek stopniowo się zmienia i dziś pracodawcy coraz częściej szukają pracowników fizycznych mogących się pochwalić konkretnymi kwalifikacjami. Które są szczególnie cenione?

Obsługa wózka widłowego

Jest to bardzo ceniona przez pracodawców umiejętność, która oczywiście musi być potwierdzona posiadaniem uprawnień (zdaniem egzaminu poprzedzonego odbyciem kursu na operatora wózka widłowego). Obsługa wózka przydaje się zwłaszcza pracownikom magazynu.

Prawo jazdy

Pracownik fizyczny powinien posiadać prawo jazdy co najmniej kategorii B, ponieważ dzięki temu pracodawca może mu zlecać np. przewóz towarów na krótkich dystansach czy też pełnienie roli kierowcy całej brygady robotników budowlanych. Jest to jedna z tych kwalifikacji, którymi zdecydowanie warto się pochwalić w CV.

Posiadanie książeczki sanepidowskiej

Będzie niezbędne w sytuacji, gdy praca fizyczna ma się odbywać w zakładzie produkującym żywność czy też ją magazynującym. Każdy pracownik mogący mieć kontakt z żywnością musi posiadać książeczkę sanepidowską – dotyczy to oczywiście także pracowników fizycznych.

Doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku

Jeśli pracownik ma już doświadczenie w pracy np. w magazynie czy na budowie, to z perspektywy pracodawcy jest to bardzo duży atut. Wie, że pracownik szybko odnajdzie się w firmie i nie trzeba będzie go wszystkiego uczyć od podstaw. Dotyczy to na przykład obsługi narzędzi czy zabezpieczeń. W takiej sytuacji wystarczy tylko obligatoryjny instruktaż stanowiskowy.

Umiejętność pracy w zespole

Wbrew pozorom nie jest to mało istotna umiejętność. Choć kompetencje miękkie nigdy nie decydują o zatrudnieniu pracownika fizycznego, to jednak z punktu widzenia pracodawcy korzystniej jest przyjąć do pracy osobę, która nie jest konfliktowa, dogaduje się z innymi ludźmi i nie będzie psuć atmosfery w zakładzie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.