Kariera od zera po czterdziestce – na co musisz się przygotować?

Mariusz Siwko
12.04.2023

Teoria głosi, że w wieku czterdziestu lat trzeba mieć już ustabilizowaną sytuację zawodową, być specjalistą w swojej dziedzinie i nie musieć się martwić o zarobki czy pozycję w przedsiębiorstwie. W praktyce wiele osób w średnim wieku jest – z różnych powodów – zmuszonych do rozpoczęcia kariery praktycznie od zera. Jesteś w podobnej sytuacji? Sprawdź, na co musisz się przygotować.

Po pierwsze: wcale nie będzie Ci łatwo znaleźć nową pracę w zupełnie innej branży

Nie licz na to, że wszyscy pracodawcy będą czekać na Ciebie z otwartymi ramionami. To, co osiągnąłeś do tej pory, może nie mieć żadnego znaczenia, jeśli wchodzisz do zupełnie nowej branży. Twój wiek także nie będzie zaletą, ponieważ pracodawcy obawiają się, że doświadczony pracownik ma już swoje przyzwyczajenia i nie jest gotowy do zdobywania nowych kwalifikacji.

Spodziewaj się, że otrzymasz stosunkowo niskie stanowisko

Kariera od zera zwykle oznacza, że otrzymasz propozycję pracy na stanowisku niskiego szczebla. Trzeba to zaakceptować, zacisnąć zęby i krok po kroku umacniać swoją pozycję w firmie, by móc liczyć na awans i wykonywanie pracy zgodnej z Twoimi oczekiwaniami.

Wykorzystaj doświadczenie, aby szybko pokonywać kolejne szczeble kariery

Jako osoba mająca kilkanaście i więcej lat doświadczenia w pracy zawodowej, masz sporą przewagę nad swoimi młodszymi kolegami. Wykorzystaj to, aby przyjąć postawę oportunistyczną, szybko zorientować się w układach panujących w danej firmie, zwrócić na siebie uwagę przełożonych i zacząć rozwijać swoją karierę w nowej branży.

Zainwestuj w edukację

Bez tego może być Ci trudno dojść do stanowiska specjalisty. Spokojnie – wszystkiego można się nauczyć, o ile poświęcisz na to wystarczająco dużo czasu. Inwestuj w kursy zawodowe, szkolenia, również organizowane online, czytaj specjalistyczną literaturę, szukaj wartościowych treści w Internecie, korzystaj z wiedzy kolegów w nowej pracy itd. To na pewno pomoże Ci w szybkim robieniu postępów i tym samym da Ci szansę na rozpędzenie swojej kariery, pomimo startu praktycznie od zera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie