Karta paliwowa dla pracowników – dlaczego warto?

Remigisz Szulc
19.02.2024

Karta paliwowa to popularne rozwiązanie stosowane w wielu firmach, które dzięki niemu mogą łatwiej zarządzać wydatkami na zakup paliwa. Karta szczególnie dobrze sprawdza się w firmach zatrudniających pracowników mających do dyspozycji samochody służbowe. Jakie są korzyści z wdrożenia tego rozwiązania? Najważniejsze omawiamy w naszym poradniku.

Stały monitoring wydatków na paliwo

Karta paliwowa to nic innego jak część systemu informatycznego, który pozwalają monitorować i kontrolować wydatki na paliwo. Eliminujemy przy tym papierowy obieg dokumentów – pracownicy nie zbierają paragonów, drukowanych faktur etc., co upraszcza pracę sekretariatu.

Jest taniej

Dzięki umowom z dostawcami paliw, firmy mogą wynegocjować lepsze warunki zakupu benzyny, oleju napędowego czy LPG, często mogąc liczyć na nawet kilkunastogroszowe rabaty. W skali przedsiębiorstwa mającego kilka czy kilkanaście samochodów daje to naprawdę odczuwalne oszczędności.

Mniejsze ryzyko nadużyć

Karty paliwowe zwyczajowo są zabezpieczone PIN-em i mogą być przypisane do konkretnego pojazdu lub kierowcy, co minimalizuje ryzyko nadużyć i nieautoryzowanego wykorzystania, a pisząc wprost: kradzieży firmowego paliwa.

Wygoda

Karty paliwowe eliminują potrzebę posiadania środków na zakup paliwa, na przykład gotówki czy pieniędzy na koncie bankowym. W wielu firmach pracownicy „wykładają” własne środki i rozliczają się z pracodawcą, co na dłuższą metę nie jest wygodne i może prowadzić do nieporozumień.

Są to wystarczające argumenty, aby przynajmniej rozważyć wdrożenie kart paliwowych w Twoim przedsiębiorstwie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie