Kiedy warto zatrudnić pracownika z pominięciem procesu rekrutacyjnego?

Marek Szydełko
25.08.2023

Rekrutacja to dla wielu pracodawców koszmar, droga przez mękę, a nierzadko strata czasu i pieniędzy. Faktem jest, że na współczesnym rynku pracy coraz trudniej przychodzi znalezienie wartościowych pracowników. Czasami warto zatem zrezygnować z klasycznego procesu rekrutacyjnego na rzecz zatrudnienia pracownika bezpośrednio, od ręki. Kilka takich sytuacji omawiamy w naszym poradniku.

Masz dostęp do niemal idealnego pracownika

Jeśli wiesz, że jakaś osoba spełniająca Twoje oczekiwania szuka aktualnie nowej pracy, to warto od razu działać, skontaktować się z nią i – jeśli znajdziecie wspólny język – zatrudnić ją w swojej firmie. Zaproszenie jej do standardowego procesu rekrutacyjnego byłoby w tym przypadku zwykłą stratą czasu.

Pracownik z polecenia

Często jest tak, że pracodawcy otrzymują rekomendacje dotyczące zatrudnienia konkretnych osób, czy to od innych pracowników, czy kolegów z branży. Jeśli ufasz rekomendującej stronie, a potrzebujesz też pilnie nowego pracownika, to jak najbardziej warto zrezygnować ze standardowej rekrutacji i zatrudnić tę osobę od ręki.

Konieczność szybkiego obsadzenia wolnego stanowiska

W sytuacji, gdy dalsze utrzymywanie wakatu coraz mocniej zagraża funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, generuje straty i obniża jakość realizacji zamówień, nie ma już czasu na „zabawę” w standardową rekrutację. Tutaj potrzebne jest podjęcie pilnych działań i znalezienie pracownika, który może nie spełnia wszystkich kryteriów, natomiast jest gotowy do nauki, ma inne istotne zalety, a przede wszystkim jest dostępny od ręki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie