Kiedy warto zdecydować się na staż zawodowy?

Jerzy Biernacki
23.02.2018

W dobie bardzo niskiego bezrobocia osoby poszukujące pracy mogą przebierać w ofertach. Bywa jednak, że ambitni mają spory problem ze znalezieniem zatrudnienia na wymarzonym stanowisku. W takiej sytuacji ciekawym rozwiązaniem może być zdecydowanie się na staż zawodowy. Ta forma nie cieszy się dużym zainteresowaniem, a szkoda, bo korzyści mogą z niej czerpać zarówno firmy, jak i pracownicy. Kiedy warto udać się na staż? Oto typowe przypadki.

Niskie doświadczenie zawodowe lub jego brak

Staż to bardzo dobra opcja dla osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy, a szczególnie dla studentów. Odbycie stażu zawodowego nie gwarantuje oczywiście dużych profitów finansowych, jednak znacznie ważniejsze jest nawiązanie pierwszych kontaktów w branży oraz poznanie jej specyfiki.

Nawet jeśli staż nie zakończy się podpisaniem umowy na czas nieokreślony, to nabyte doświadczenie z pewnością będzie mocną kartą przetargową podczas dalszych poszukiwań pracodawcy.

Firma nie prowadzi rekrutacji

Jeśli marzysz o tym, aby podjąć pracę w konkretnej firmie, ale wiesz, że nie prowadzi ona aktualnie rekrutacji, zaproponuj współpracę na zasadzie stażu. Może to być nawet wolontariat – w końcu ważniejsze jest dla Ciebie zwrócenie na siebie uwagi i zrobienie dobrego wrażenia.

Taki staż może trwać 2 tygodnie, miesiąc, może nawet nieco dłużej. Zaciśnij zęby i staraj się najlepiej, jak tylko potrafisz. Jest duża szansa, że Twoje wysiłki zostaną docenione, co zaowocuje złożeniem Ci propozycji zatrudnienia.

Uatrakcyjnienie CV

Staż zawodowy, nawet bezpłatny, to bardzo dobra opcja dla osób, które nie mają się czym pochwalić w swoim CV. Jeśli w pozycji „doświadczenie zawodowe” nie możesz wpisać niczego konkretnego, trudno będzie Ci zdobyć pracę marzeń. Wówczas lepszym pomysłem będzie pójście na staż związany z Twoimi kompetencjami i zainteresowaniami, niż podjęcie byle jakiej pracy.

Oczywiście warunek jest jeden: masz z czego żyć i kolejny miesiąc bez dochodów nie zrujnuje Twojej sytuacji ekonomicznej.

Jeśli natomiast nie możesz sobie pozwolić na pracę za darmo, to podpytaj o oferty stażowe w powiatowym urzędzie pracy – być może uda Ci się uzyskać dofinansowanie dla pracodawcy, który byłby zainteresowany przyjęciem Cię na płatny staż.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.