Kupujemy niszczarkę do biura: co oznaczają poszczególne stopnie tajności?

Marek Szydełko
20.03.2020

Niszczarka dokumentów jest niezbędnym elementem wyposażenia biura, ponieważ zawsze pojawi się potrzeba zutylizowania jakichś papierów zawierających dane wrażliwe, poufne czy nawet ściśle tajne. Podarcie ich na drobne kawałki i wyrzucenie do śmieci jest fatalnym pomysłem, ponieważ takie dokumenty można bez większego trudu odtworzyć. Dlatego jeśli nadal nie masz niszczarki, koniecznie w nią zainwestuj. Jednym z parametrów, który trzeba wziąć pod uwagę na etapie wyboru urządzenia, jest stopień tajności niszczarki. Wyróżniamy ich aż 7. Wszystkie opisujemy w naszym poradniku.

Niszczarki I stopnia tajności (P-1)

Są najpopularniejsze i najtańsze. W zupełności wystarczą, gdy trzeba zniszczyć zwykłe dokumenty bez danych wrażliwych, ale też np. materiały reklamowe czy stare broszury. Taka niszczarka tnie papier na 12-milimetrowe paski.

Niszczarki II stopnia tajności (P-2)

Tną dokumenty na paski o szerokości do 6 mm, co już pozwala dość skutecznie zataić dość istotne dane firmowe czy wewnętrzną korespondencję.

Niszczarki III stopnia tajności (P-3)

Te niszczarki spokojnie można wykorzystywać do utylizowania dokumentów zawierających dane poufne. Zaliczamy do nich chociażby pisma podatkowe, dokumenty osobowe czy wyciągi bankowe. Niszczarka P-3 tnie papier na ścinki o wymiarach do 320 mm2.

Niszczarki IV stopnia tajności (P-4)

Jeśli przechowujesz i regularnie utylizujesz dokumenty zawierające kluczowe informacje o Twoim biznesie, na przykład obrazujące strategię przedsiębiorstwa, jego sytuację finansową, strukturę organizacyjną, a do tego potrzebujesz sprzętu do niszczenia umów z klientami i pracownikami, dokumentacji medycznej czy list płac, to taka niszczarka jest dla Ciebie. Tnie dokumenty na ścinki o wymiarach do 160 mm2.

Niszczarki V stopnia tajności (P-5)

Taki sprzęt będzie Ci potrzebny, jeśli musisz niszczyć dokumenty tajne, chociażby dotyczące firmowych patentów czy działań procesowych. Do tej kategorii zaliczamy wszelką dokumentację, która nie może trafić w ręce konkurencji, bo mogłoby to pogorszyć pozycję Twojej firmy w branży a nawet doprowadzić do jej upadku. Niszczarki P-5 tną papier na ścinki o wymiarach do 30 mm2.

Niszczarki VI stopnia tajności (P-6)

Takie niszczarki są wykorzystywane na poziomie państwowym, czyli służą do utylizacji tajnych dokumentów o znaczeniu urzędowym. Tną papier na ścinki o wymiarach do 10 mm2.

Niszczarki VII stopnia tajności (P-7)

Rzadko spotykane w biznesie, za to wykorzystywane chociażby przez najwyższe władze państwowe, organizacje międzynarodowe i wojsko. Służą do niszczenia ściśle tajnych dokumentów, tnąc je na ścinki o powierzchni do 5 mm2.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.