Kurs SEP w grupie kwalifikacji G3: dla kogo? Dlaczego warto?

Andrzej Winnicki
02.11.2020

Kursy SEP od dobrych kilku lat cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród osób, które albo chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, ale całkowicie się przebranżowić. O ile zdecydowanie najchętniej wybierane jest szkolenie w grupie kwalifikacji G1, nazywane potocznie kursem elektryka, to z pewnością warto zwrócić uwagę także na szkolenie gazowe, czyli w grupie kwalifikacji G3. Ukończenie tego szkolenia SEP otwiera drogę do zdania egzaminu państwowego i tym samym zdobycia uprawnień, które są bardzo przydatne na polskim rynku pracy. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Komu są potrzebne uprawnienia Sep w grupie kwalifikacji G3?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami posiadanie takich uprawnień jest obligatoryjne w przypadku osób, które chcą legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe. 

Kto może się zapisać na kurs SEP w grupie kwalifikacji G3?

Praktycznie każdy, kto tylko ma na to ochotę – z pewnością stanowi to dla Ciebie niemałe zaskoczenie. Okazuje się jednak, że aby móc wziąć udział w szkoleniu SEP w grupie G3, nie trzeba wcale posiadać żadnych specjalnych umiejętności czy tym bardziej wykształcenia kierunkowego. Jedyne kryteria, których spełnienie jest niezbędne do zapisania się na kurs SEP na uprawnienia gazowe, to:

  • Pełnoletność – musisz mieć ukończone 18 lat na dzień rozpoczęcia się kursu.
  • Wykształcenie przynajmniej podstawowe – nie musisz więc mieć wykształcenia technicznego.

Co po ukończeniu szkolenia?

Szkolenie SEP na uprawnienia gazowe zwykle trwa kilka godzin i bezpośrednio po jego ukończeniu można przystąpić do egzaminu państwowego – przeprowadza go Komisja Kwalifikacyjna powołana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Sam egzamin jest dość wymagający, a sukces zależy w głównej mierze od jakości szkolenia. Dlatego nie warto na nim oszczędzać i lepiej od razu postawić na kurs z wysokim wynikiem zdawalności.

Co dają uprawnienia SEP G3?

Posiadanie tych uprawnień umożliwia wykonywanie najbardziej odpowiedzialnych prac w sektorze gazowym. Takich fachowców na polskim rynku stale brakuje, a nie zapominajmy, że gaz ziemny stanowi jeden z filarów naszej energetyki i Polska mocno inwestuje w rozbudowę infrastruktury gazowej. Pracy dla osób posiadających stosowne uprawnienia z pewnością jeszcze przez wiele lat nie zabraknie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.