Lato w pracy nie jest takie straszne! Wykorzystaj te sposoby

Maciej Piwowski
05.10.2018

W polskich warunkach standardem jest, że pracownicy wykorzystują urlop wypoczynkowy przede wszystkim w okresie letnim, czyli między czerwcem a końcem sierpnia. Nie wszyscy jednak mogą sobie na to pozwolić. W wielu firmach plan urlopowy jest tak napięty, że część pracowników musi pozostać na stanowiskach w środku lata. Jesteś w takiej sytuacji? To jeszcze nie koniec świata. W naszym poradniku podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić, a wręcz to wykorzystać na swoją korzyść.

Pozytywne nastawienie

To że spędzasz lato w pracy ma też swoje dobre strony. Nadal przecież zachowujesz prawo do urlopu, którego szef udzieli Ci pewnie już po wakacjach. Jeśli nie masz dzieci, to możesz czerpać z tego stanu rzeczy konkretne profity. Urlop polską jesienią daje Ci możliwość wykupienia znacznie tańszej wycieczki, na którą w szczycie sezonu nie byłoby Cię stać.

Pamiętaj tylko, że zgodnie z polskim prawem musisz wykorzystać zaległy urlop do końca września – dotyczy to jednak tylko dni niewykorzystanych w poprzednim roku. Jeśli więc planujesz np. długie wakacje za rok, to teraz masz okazję, by kumulować przysługujący Ci urlop.

Wciąż zostają Ci weekendy

One nie rozpływają się w powietrzu tylko dlatego, że są wakacje. Dlatego aby nie stracić motywacji do pracy, postaraj się zaplanować sobie jak najwięcej letnich weekendów. Dobra pogoda zachęca do odwiedzana okolicznych jezior, korzystania z lokalnych atrakcji czy spotykania się ze znajomymi na mieście. Poszukaj plusów wynikających z tego, że nigdzie nie wyjechałeś. Na pewno je znajdziesz!

Wzmocnij swoją pozycję w firmie

Jeśli musisz pracować w okresie wakacyjnym, bo Twoi koledzy w tym czasie błogo wypoczywają, to otwiera się przed Tobą szansa zwrócenia na siebie większej uwagi przełożonych. Zamiast manifestować swoje niezadowolenie i „odwalać pańszczyznę”, przyłóż się do obowiązków ze zdwojoną siłą. Pokaż, że jesteś osobą, na której można polegać, która może przyjąć na siebie więcej odpowiedzialności. Dobry szef z pewnością to zauważy i kto wie, może nagrodzi Cię szybkim awansem lub podwyżką?

Zmień coś w swoim modelu pracy

Wakacje to bardzo dobry moment na testowanie różnych rozwiązań. W wielu branżach jest to tzw. sezon ogórkowy, gdy zamówienia spływają węższym strumieniem, a klienci są bardziej wyrozumiali. Masz więc czas, aby poprawić to, co na co dzień Cię irytuje czy blokuje Twój rozwój.

Może chcesz przeorganizować swoje stanowisko pracy? Może od dawna chodzi Ci po głowie pomysł nauczenia się obsługi nowego programu? A może zaproponujesz przełożonym, by zainwestowali w szkolenie, które podniesie Twoje kompetencje? Opcji jest sporo – wystarczy po nie sięgnąć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.