Nadmierne przykręcanie śruby pracownikom – poznaj negatywne konsekwencje

Andrzej Winnicki
28.06.2021

W firmach obowiązują różne modele zarządzania ludźmi. Część pracodawców stawia na partnerstwo, część na wyraźne podkreślenie swojej dominującej pozycji. Jeśli należysz do tej drugiej grupy i zdarza Ci się nadmiernie przykręcać śrubę pracownikom, to musisz wiedzieć, że takie postępowanie może nieść ze sobą bardzo negatywne konsekwencje. Jakie? To wyjaśniamy już w naszym poradniku.

Wypalenie zawodowe

Przepracowani, niedoceniani i ciągle ganieni pracownicy prędzej czy później doznają wypalenia zawodowego. Musisz wiedzieć, że od 2022 roku będzie to już oficjalna jednostka chorobowa, uznawana za jedną z chorób zawodowych – na tej podstawie lekarze będą mogli wypisywać pracownikom długie L4.

Wypalenie zawodowe niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje dla firmy. Wypaleni pracownicy są mniej zaangażowani w to, co robią, nie czują żadnej więzi z przedsiębiorstwem, wykonują swoje obowiązki w sposób mechaniczny, tylko dla pieniędzy. To odbija się na atmosferze, a docelowo na wydajności zespołu. Uważaj więc z tym dokręcaniem śruby, bo możesz osiągnąć odwrotny efekt.

Fala odejść do konkurencji

Musisz się liczyć z tym, że pracownicy nie będą pokornie znosić kolejnego zwiększania obciążeń. Praca ponad siły nie jest ani komfortowa, ani bezpieczna dla zdrowia, stąd co mądrzejsze i zdolniejsze osoby po prostu zaczną sobie szukać nowego miejsca zatrudnienia. I wiesz co? Bez trudu je znajdą.

Nie zdziw się, gdy w przeciągu kilku miesięcy z firmy odejdzie połowa zespołu, w tym osoby mające bardzo wysokie kwalifikacje zawodowe i de facto odpowiadające za rozwój Twojego biznesu. Konkurencja powita je z otwartymi ramionami, oferując lepsze warunki zatrudnienia. To byłaby katastrofa dla firmy.

Bunt w zespole

Musisz brać pod uwagę scenariusz, w którym pracownicy zwrócą się przeciwko Tobie. Choć sam założyłeś tę firmę, to jednak nie mogłaby ona istnieć i przynosić tak dużych korzyści finansowych bez ludzi, których zatrudniasz. Dlatego powinieneś się liczyć z ich zdaniem.

Ciągłe przykręcanie śruby może spowodować, że pracownicy najzwyczajniej w świecie się zbuntują i zaczną lekceważyć Twoje polecenia. Jeśli wiedzą, że są cenni i nie znajdziesz szybko nikogo na ich miejsce, to zyskają przewagę w tym konflikcie – w ten sposób sam zapędzisz się w kozi róg.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.