O co musisz zapytać, gdy dostajesz propozycję awansu?

Mariusz Siwko
16.06.2021

Propozycja awansu jest najwyższą formą docenienia starań pracownika. Gdy ją otrzymujesz, to od razu poprawia się Twoje morale i czujesz, że jesteś na idealnej ścieżce kariery. Pamiętaj jednak, że za awansem muszą iść także konkretne korzyści – nie może mieć on charakteru wyłącznie prestiżowego. Dowiedz się zatem, o co koniecznie trzeba zapytać pracodawcę, gdy ten oferuje Ci awans.

Nowe wynagrodzenie

Awans powinien pociągać za sobą wzrost Twojego wynagrodzenia. Nie daj się więc naciągnąć! Wielu pracodawców próbuje nawinąć pracownikom makaron na uszy, wychodząc z założenia, że już sam awans jest na tyle atrakcyjnym wyróżnieniem, że wyższa pensja wcale nie jest potrzebna. To oczywiście nieprawda.

Koniecznie zapytaj więc przełożonego, czy awans wiąże się także z wyższym wynagrodzeniem i o ile. Nie daj się zbyć hasłem „porozmawiamy o tym w swoim czasie”. Powinieneś mieć jasną sytuację i z góry wiedzieć, czy przyjęcie nowego stanowiska jest dla Ciebie opłacalne pod względem finansowym.

Benefity

Wyższe wynagrodzenie po awansie nie jest jedyną rzeczą, na jaką możesz i powinieneś liczyć. Porozmawiaj z szefem na temat tego, czy po objęciu wyższego stanowiska otrzymasz dostęp do firmowych benefitów, np. przewidzianych dla kadry managerskiej. Może to być samochód służbowy, karta sportowa, prywatne ubezpieczenie medyczne czy darmowe lunche w firmowej stołówce.

Faktyczny zakres kompetencji

Bardzo ważną częścią rozmowy z przełożonym proponującym Ci awans jest ustalenie, za co właściwie będziesz odpowiadać na nowym stanowisku. Awans dla samego awansu jest mało atrakcyjnym rozwiązaniem, ponieważ nie przyczyni się to do zwiększenia Twoich kompetencji zawodowych. Zapytaj więc, czy po awansie będziesz mógł wydawać polecenia podwładnym, czy zyskasz głos w dyskusji nad kierunkiem rozwoju firmy, czy będziesz mógł samodzielnie negocjować warunki umów z klientami etc.

Dodatkowe obowiązki

Koniecznie ustal z przełożonym, jak zwiększy się zakres Twoich obowiązków po awansie. Nie licz na to, że dostaniesz wyższą pensję, benefity i nadal będziesz robić dokładnie to samo, co do tej pory. Może się okazać, że będziesz musiał pracować ciężej, dłużej, nierzadko w terenie czy w delegacji. Dokładnie więc przemyśl propozycję awansu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.