O co zapytać na koniec rozmowy rekrutacyjnej?

Remigisz Szulc
11.12.2023

 

Rozmowa rekrutacyjna to wciąż tylko jeden z etapów ubiegania się o pracę, który nie daje gwarancji powodzenia. Jednak już sam fakt, że firma Cię na nią zaprosiła, stanowi pewną formę docenienia Twoich kwalifikacji. Pomimo stresu związanego z rozmową warto zapamiętać, aby na sam koniec zadać kilka pytań rekrutującej osobie. Oto nasze propozycje.

Kiedy możesz się spodziewać odpowiedzi?

„Odezwiemy się” – to standardowa formułka, która nic nie mówi, a tylko wprowadza dodatkową nerwowość. Nie ma nic złego w tym, że zapytasz osobę prowadzącą rozmowę o to, kiedy możesz oczekiwać konkretnej informacji o wynikach postępowania rekrutacyjnego.

W jaki sposób zostaniesz powiadomiony o wynikach rekrutacji?

Uściślij tę kwestię, aby np. nie denerwować się, że po kilku dniach od odbycia rozmowy telefon wciąż nie dzwoni. Być może w tej firmie wyniki rekrutacji są ogłaszane mailowo, a wiadomości trafiają wyłącznie do osób zakwalifikowanych do kolejnego etapu.

Jakie zrobiłeś wrażenie?

Są dwie szkoły. Jedna głosi, że absolutnie nie powinno się dopytywać rekrutera o wrażenia po rozmowie kwalifikacyjnej. Według drugiej nie ma w tym niczego złego, ponieważ świadczy to o zaangażowaniu osoby ubiegającej się o pracę, co w dzisiejszych czasach stanowi dużą zaletę (mnóstwo osób ma niestety obojętne podejście do tego, czy otrzyma pracę czy nie).

Czy możesz zrobić coś jeszcze, aby udowodnić swoją wartość?

Być może rozmowa nie pozwoliła Ci się w pełni wykazać i Twoja kandydatura wciąż budzi wątpliwości. Warto więc wyjść z inicjatywą i zaproponować, że jesteś gotów dosłać materiały uzupełniające, spotkać się ponownie czy np. udostępnić namiary na osoby, które mogą dać Ci referencje. Taka aktywność powinna zostać dobrze odebrana przez rekrutera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie