Po czym poznasz, że pracodawca jest wobec Ciebie nieuczciwy?

Krzysztof Jagielski
24.08.2020

Każda dobra relacja powinna być oparta na zaufaniu. Nie ma znaczenia, czy mówimy o związku miłosnym, przyjaźni czy stosunkach czysto zawodowych. Na to, czy pracownik odczuwa satysfakcję z codziennego wykonywania swoich obowiązków, duży wpływ ma właśnie zaufanie ze strony pracodawcy. Gdy zaczyna go brakować, pojawia się napięcie, niepewność, spadek motywacji. Grunt, to umieć rozpoznać sygnały świadczące o tym, że pracodawca jest nieuczciwy w stosunku do pracownika. Pozwoli to w porę zacząć rozglądać się na nowym zatrudnieniem. Te najbardziej czytelne symptomy wymieniamy w naszym poradniku.

Nastawia zespół przeciwko Tobie

Nie musi tego robić wprost – sam zorientujesz się, że coś jest nie tak. Jeśli do tej pory miałeś świetne relacje z resztą zespołu, ale coś się zmieniło pod Twoją nieobecność, to zacznij szukać przyczyny. Być może pracodawca celowo rozpuścił plotkę, że zarabiasz więcej od innych? Może fałszywie przedstawił Twój stosunek do kolegów? Takie działanie, mające znamiona mobbingu, jest standardem w sytuacji, gdy pracodawca chce się pozbyć pracownika, ale nie ma ku temu żadnych formalnych podstaw.

Szuka kogoś na Twoje miejsce, ale zapewnia, że jest z Ciebie zadowolony

Szef wielokrotnie Cię chwalił, stawiał za wzór, zapewniał, że wiąże z Tobą przyszłość, aż tu nagle, zupełnie przypadkowo, natrafiasz na ogłoszenie o pracę dotyczące Twojego stanowiska? Trudno o bardziej jaskrawy dowód na to, że pracodawca Cię oszukuje. Nie wiadomo, z czego to może wynikać – najpewniej nie ma odwagi, by powiedzieć Ci wprost, co robisz źle. Tak zachowują się osoby, które nie potrafią zarządzać ludźmi.

Inwestuje w siebie, choć twierdzi, że nie ma pieniędzy na podwyżki

W ostatnim czasie kilkakrotnie podpytywałeś szefa o podwyżkę i za każdym razem słyszałeś, że firma ma duże kłopoty finansowe, że wkrótce wyjdzie na prostą, ale na razie wszyscy muszą zacisnąć pasa? Trudno zatem zrozumieć, dlaczego właściciel firmy właśnie kupił sobie luksusowy samochód i kilka innych gadżetów, prawda? Jest to wyraźny sygnał świadczący o tym, że pracodawca nie gra uczciwie i nie liczy się z pracownikami. Oznacza to, że praca dla niego nie jest warta zachodu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.