Początek roku to idealny moment na ułożenie planu urlopowego. Dlaczego warto zaproponować to pracownikom?

Maciej Piwowski
09.02.2023

W wielu firmach kwestiach urlopów wypoczynkowych jest traktowana w sposób dość luźny. Pracodawcy dają pracownikom wolną rękę i proszą, aby ci po prostu się między sobą dogadali – oczywiście w taki sposób, aby urlopy nie zdestabilizowały biznesu. Niestety, taka swoboda często przynosi słaby efekt. Jeśli masz podobne doświadczenia, to tym razem zaproponuj pracownikom stworzenie planu urlopowego. Początek roku to na idealny czas na taki eksperyment. Dlaczego warto? Oto najważniejsze argumenty.

Koniec z kłótniami

Choć pracownicy są dorośli i powinni umieć funkcjonować w grupie, to praktyka pokazuje, że nawet dojrzałe, wykształcone osoby potrafią się ostro pokłócić o terminy urlopów. Jest to koronny argument przemawiający za tym, aby uzgodnić i zamknąć tę kwestię już na początku roku, co powinno oczyścić atmosferę.

Pełna kontrola nad urlopami

Jako pracodawca na pewno chcesz wiedzieć, kiedy Twoi pracownicy planują urlopy. Jest to szczególnie ważne w przypadku kluczowych pracowników, liderów zespołu, których brak zawsze negatywnie odbija się na wydajności przedsiębiorstwa. Dzięki takiej wiedzy z dużym wyprzedzeniem będziesz w stanie zaplanować np. wzmocnienie zespołu.

Mniej papierkowej roboty

Jeśli pracownicy uzgodnią urlopy już na początku roku, to kadry będą mogły je od razu zatwierdzić i wprowadzić do wewnętrznego systemu – na przykład intranetu. Dzięki temu w kolejnych miesiącach nie trzeba będzie już zajmować się każdym wnioskiem urlopowym z osobna, co zawsze zajmuje trochę czasu.

Możliwość zaplanowania pracy firmy z odpowiednim wyprzedzeniem

Jeśli z planu urlopowego wynika, że najwięcej pracowników będzie nieobecnych np. w lipcu, to z góry wiesz, że w tym miesiącu firma nieco zwolni i nie powinieneś przyjmować zleceń z pilną realizacją właśnie w lipcu.

Ewentualnie zdążysz się przygotować na konieczność skorzystania z pracowników sezonowych, zawczasu uprzedzając agencję pracy, kogo i kiedy będziesz potrzebować, aby wzmocnić osłabiony w okresie urlopowym zespół.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie