Praca kuriera – poznaj największe wady tej profesji

Mariusz Siwko
26.09.2022

Praca kuriera wydaje się być bardzo dobrą propozycją dla osób, które właśnie szukają swojej zawodowej ścieżki. Jest to profesja niezwykle potrzebna, szczególnie w dobie powszechnych zakupów online. Póki co trudno jest też sobie wyobrazić całkowitą automatyzację procesu dostarczania przesyłek. Z drugiej jednak strony praca kuriera należy do najtrudniejszych, a jej główne wady omawiamy w naszym poradniku.

Ogromna presja czasu

Trudno byłoby znaleźć drugą profesję, w której funkcjonuje się pod tak dużą presją czasu. Od kuriera wymaga się dziś błyskawicznego dostarczania przesyłek – nie tylko pod drzwi, ale też do paczkomatów, na stacje benzynowe, do kiosków RUCH-u itd. Nikt nie chce słuchać tłumaczeń, że kurier z czymś nie zdążył, bo np. zepsuł mu się samochód – to adresatów kompletnie nie interesuje.

Jeśli więc nie radzisz sobie z presją czasu, to praca kuriera z całą pewnością nie jest dla Ciebie.

Uzależnienie zarobków od intensywności pracy

Trzeba wiedzieć, że w Polsce większość kurierów funkcjonuje na własnej działalności gospodarczej. To z jednej strony daje większe możliwości w zakresie pozyskiwania zleceń i osiągania zarobku, ale z drugiej pozbawia przywilejów wynikających z pracy etatowej.

Kurierzy muszą pracować samodzielnie i to bardzo dużo, aby rzeczywiście ten biznes się opłacał. Do rzadkości nie należą sytuacje, w których kurierzy rozwożą paczki po kilkanaście godzin na dobę, a do tego dorabiają jeszcze w soboty.

Ciągłe pretensje

Oczywiście mamy tutaj na myśli pretensje ze strony klientów, którzy zdają się nie mieć żadnej litości dla kurierów, kompletnie nie rozumiejąc, w jak niesprzyjających warunkach odbywa się proces dostarczania paczek.

Adresaci potrafią wylać na kurierów wiadro pomyj tylko dlatego, że paczka dotarła godzinę później. Nadmieńmy przy tym, że kurierzy często obrywają nie za swoje winy, ale np. za sprzedawców, którzy nie dotrzymali terminu wysyłki paczki.

Duża odpowiedzialność

Jakby tego wszystkiego było mało, to kurierzy ponoszą jeszcze osobistą odpowiedzialność za powierzone im przesyłki. Zniszczenia, zagubienia, niekompletność zamówienia – to bardzo kłopotliwe sytuacje, które mogą bezpośrednio obciążyć budżet samego kuriera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.