Praca w nadgodzinach? To wcale nie jest taki zły pomysł!

Andrzej Winnicki
02.05.2022

Większości pracowników nadgodziny kojarzą się z samym złem. Są jednak osoby, które wręcz dopytują przełożonych o możliwość dłuższego zostawania w biurze, na produkcji czy w magazynie. Praca w nadgodzinach czasami jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, a jej najważniejsze zalety omawiamy w naszym poradniku.

Dodatkowy zarobek

Podstawowym argumentem przemawiającym za pracą w nadgodzinach jest oczywiście to, że zyskujemy dodatkowe źródło dochodów. Za pracę poza standardowym wymiarem pracownikowi należy się osobne wynagrodzenie (nawet 200% w przypadku pracy w niedzielę i święta). Jeśli więc potrzebujesz więcej pieniędzy, a nie chcesz zmieniać pracodawcy, to zostawanie w firmie po godzinach może być dobrą opcją dla Ciebie.

Umocnienie swojej pozycji w firmie

Przełożeni bardzo cenią osoby, które nie marudzą na wieść o konieczności pracy po godzinach, a wręcz same o to zabiegają. Tacy pracownicy są wyjątkowo cenni i żadna firma nie chce się z nimi rozstawać. Biorąc pracę w nadgodzinach stopniowo umocnisz swoją pozycję w przedsiębiorstwie, dasz się zauważyć przełożonym, co może mieć też wpływ na decyzje o przyznawaniu premii czy nagród finansowych.

Przyspieszona ścieżka awansu

Osoby pracujące w nadgodzinach szybciej zdobywają niezbędne doświadczenie zawodowe. Tym samym mają większe szanse na to, aby w pewnym momencie otrzymać propozycję awansu – zwłaszcza, jeśli są naprawdę zaangażowane i pracodawca to dostrzega. Możesz więc traktować pracę w nadgodzinach jako inwestycję w swoją karierę.

Dobre zagospodarowanie wolnego czasu

Oczywiście o wiele lepiej jest poświęcać wolny czas na hobby czy rodzinę, ale jeśli jesteś singlem, nie masz szczególnych zainteresowań lub po prostu nudzisz się w domu popołudniami, to praca w nadgodzinach może być świetnym sposobem na zagospodarowanie czasu. Nie musi to wcale oznaczać ciągłego siedzenia w pracy – 1-2 godziny dziennie dodatkowo nie wpłyną mocno na Twoje zmęczenie, a i tak zostanie Ci jeszcze „okienko” na inne, pozazawodowe formy aktywności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.