Praca zdalna na wakacjach – jak to zorganizować?

Remigisz Szulc
14.08.2023

Wyjeżdżając na wakacje z reguły nie chcemy myśleć o pracy. Są jednak takie zawody, które śmiało można wykonywać zdalnie, również będąc w podróży w jakimś pięknym miejscu. Praca na wakacjach wymaga jednak dobrej organizacji, a kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Wyznacz sobie sztywne godziny pracy

Najważniejsza zasada brzmi: skoro musisz pracować, to rób to w godzinach pracy. Sam wyznacz sobie „okienko”, które wykorzystujesz na załatwienie spraw służbowych. Co istotne, trzeba tutaj zachować dyscyplinę i nie pozwalać sobie np. na kilkugodzinną przerwę, by pójść popływać itd. Jeśli praca zajmuje Ci 4 godziny, to po prostu ustal z bliskimi, że jesteś niedostępny między 9 a 13 czy między 6 a 10.

Znajdź miejsce sprzyjające skupieniu

Od razu zapomnij o tym, że uda Ci się pracować – w dodatku efektywnie – leżąc na leżaku nad basenem czy na kocu na plaży. To się nie sprawdza. Dużo rozsądniej będzie znaleźć sobie miejsce, które w jakimś stopniu może imitować warunki biurowe – hotelowa recepcja, kącik biznesowy, nawet pokój w hotelu, o ile nie ma w nim nikogo innego. Lepiej jest unikać rozpraszaczy i zrobić pracę za jednym zamachem, później mając dużo czasu na odpoczynek, zabawę, zwiedzanie etc.

Wybierz nietypowe pory pracy

Jeśli np. nie chcesz pracować w czasie, gdy Twoi bliscy są najbardziej aktywni i liczą na Twoje zaangażowanie, to staraj się wykonywać swoje obowiązki w nietypowych godzinach. Przykładowo: rodzina wstaje o 9? Ustaw sobie budzik na 5 rano i zrób większość rzeczy przez 4 godziny, zachowując mnóstwo wolnego czasu w ciągu dnia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie