Pracodawca przyjazny rodzicom. Jakie zmiany możesz wprowadzić w swojej firmie?

Andrzej Winnicki
24.09.2019

Jeśli jesteś pracodawcą, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że zatrudniasz także rodziców. Ponieważ rodzina powinna być najważniejsza, dobrym sposobem na zwiększenie atrakcyjności miejsca zatrudnienia jest stworzenie pracownikom mającym dzieci komfortowych, prorodzinnych warunków. Nie musi to być wcale kosztowne czy kłopotliwe pod względem logistycznym. Kilka pomysłów znajdziesz w naszym poradniku.

Firmowy żłobek

To opcja dla przedsiębiorców, którzy dysponują odpowiednio wysokim budżetem, ponieważ prowadzenie żłobka jest dość kosztowne i wymaga uzyskania licznych zezwoleń. Gra może być jednak warta świeczki, ponieważ darmowy lub o wiele tańszy żłobek na terenie firmy stanowi ogromny atut pracodawcy i z pewnością zagwarantuje Twojej firmie duże zainteresowanie potencjalnych kandydatów do pracy.

Kącik dla maluchów

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na założenie żłobka, to przynajmniej rozważ uruchomienie małego kącika dla dzieci pracowników. Takie miejsce przyda się wiele razy. Przykładowo: pracownik zgłasza, że musi wziąć dzień wolny, bo szkoła dziecka jest zamknięta i nie ma komu zaopiekować się pociechą. To oczywista strata dla firmy. Można jej uniknąć, jeśli pracownik będzie mógł przyprowadzić dziecko do pracy i oddać je pod fachową opiekę np. animatora. To świetne rozwiązanie, które wymaga tylko wydzielenia osobnego pomieszczenia i podpisania umowy z firmą animacyjną.

Elastyczny czas pracy

Jest ogromnym udogodnieniem dla pracowników-rodziców, zwłaszcza kobiet. Elastyczny czas pracy ułatwia organizację dnia w taki sposób, aby można było zapewnić opiekę dziecku i jednocześnie skupić się na swoich obowiązkach zawodowych. Ten model sprawdzi się w firmach, które świadczą usługi dla klientów na odległość oraz na stanowiskach, które nie wymagają pracy w określonych godzinach.

Praca zdalna

Idealna opcja dla młodych mam, ale coraz częściej także ojców. Dzięki pracy zdalnej można z powodzeniem pogodzić obowiązki służbowe z rodzinnymi. Zaproponowanie takiego modelu pracownikowi może mu bardzo pomóc, gdy np. nie stać go na prywatną opiekunkę, a dziecko nie dostało się do żłobka. Wprowadzając możliwość pracy zdalnej od razu zyskasz w oczach pracowników, a Twoja firma zyska kolejny atut, który będzie mieć duże znaczenie dla kandydatów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.