Pracownik z Ukrainy – jak pomóc mu wystartować na polskim rynku pracy?

Antoni Kwapisz
16.05.2022

Mnóstwo firm jest zainteresowanych zatrudnieniem pracowników z Ukrainy. Głównym powodem jest niedobór rąk do pracy wśród Polaków oraz bardzo wysokie oczekiwania płacowe rodaków, również na stanowiskach niewymagających żadnych kwalifikacji. Ukraińcy w większości są zmotywowani, chętnie biorą nadgodziny i nie marudzą na ciężką pracę. Jeśli właśnie przyjąłeś pracownika z Ukrainy, to zadbaj o ułatwienie mu startu na polskim rynku pracy. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Opieka socjalna

Jeśli decydujesz się zatrudnić pracownika z Ukrainy, który nigdy nie był w Polsce i dopiero przyjechał do naszego kraju, to powinieneś udzielić mu wsparcia w załatwieniu wszelkich spraw socjalnych, bytowych i urzędowych. Chodzi o takie kwestie, jak założenie konta bankowego, zarejestrowanie się w przychodni, wskazanie sklepów, w których można najtaniej zrobić zakupy etc. Takie drobiazgi naprawdę ułatwiają cudzoziemcom odnalezienie się w polskich realiach.

Mieszkanie

Jako pracodawca powinieneś mieć pewność, że Twój pracownik mieszka w cywilizowanych, godnych warunkach. Zapytaj więc, czy nie potrzebuje pomocy w znalezieniu mieszkania. Przez kilka pierwszych dni możesz zakwaterować go w hotelu pracowniczym czy pensjonacie, ale docelowo warto zaangażować się w proces poszukiwania osobnego mieszkania za rozsądne pieniądze.

Transport

Na początku warto zaproponować pracownikowi z Ukrainy, że zapewnisz mu transport do firmy i do miejsca zamieszkania – na przykład służbowym samochodem. To będzie spore ułatwienie, zanim cudzoziemiec odnajdzie się w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej czy znajdzie sobie inny środek transportu (np. wspólne dojazdy z innymi Ukraińcami).

Nauka języka polskiego

Świetnym pomysłem będzie również oddelegowanie jednego z pracowników rozumiejących język rosyjski lub ukraiński do tego, aby pełnił funkcję bezpośredniego opiekuna cudzoziemca. Chodzi nie tylko o to, aby na bieżąco tłumaczył nowemu koledze wydawane polecenia, ale też oswajał go z językiem polskim i tym samym ułatwił jego naukę.

Przeszkolenie z podstaw pracy na danym stanowisku

Każdy nowoprzyjęty pracownik, także cudzoziemiec, musi przejść instruktaż stanowiskowy. Pamiętaj jednak, że w przypadku osoby z Ukrainy konieczne może być przeszkolenie pracownika z absolutnych podstaw, włącznie z obsługą narzędzi. Nie wszystkie technologie stosowane w naszym kraju są powszechne na Ukrainie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.