Sprawdzone sposoby na docenienie pracownika

Marek Szydełko
06.11.2019

Każdy pracownik lubi i chce być doceniany przez przełożonych. Szefowie firm doskonale o tym wiedzą, ale nie zawsze potrafią rzeczowo okazać pracownikom swoją wdzięczność za ich zaangażowanie. Istnieje kilka niezawodnych sposobów, dzięki którym Twoi pracownicy od razu poczują się docenieni, a tym samym zmotywowani do dawania z siebie jeszcze więcej. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Podwyżka

Łatwizna, prawda? Podwyżka jest najlepszą i najbardziej czytelną formą doceniania pracownika, co w badaniach potwierdza blisko 90% zatrudnionych. Jeśli możesz sobie pozwolić na podwyższenie pensji pracownika, to nie wahaj się ani chwili. W ten sposób nie tylko kupisz sobie jego zaangażowanie, ale także być może wyprzedzić ruchy konkurencji, która robi podchody pod Twojego fachowca.

Premia

Nie każdą firmę stać na to, aby regularnie podwyższać pensje. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, ale bardzo chcesz docenić pracownika, rozważ przyznanie mu premii finansowej. Najlepszym momentem jest zakończenie realizacji jakiegoś ważnego dla firmy projektu – dzięki temu pracownik będzie wiedział, że następnym razem również powinien dać z siebie wszystko. Premia stanowi mniejsze, bo jednorazowe obciążenie finansowe dla przedsiębiorstwa, natomiast działa wyjątkowo motywująco.

Propozycja awansu

Jeśli pracownik daje z siebie wszystko i w dodatku ma cechy, które mogą się przydać na bardziej odpowiedzialnym stanowisku, nie możesz pominąć jego kandydatury wskazują osoby do awansu. Jest to znakomita forma docenienia starań pracownika, bo nie dość, że idzie za nią prestiż, to jeszcze zwykle podwyższenie zarobków. Pracownik zobaczy również, że firma w niego inwestuje, co może go jeszcze mocniej z nią związać.

Publiczna pochwała

Nie ma na świecie człowieka, który nie lubiłby być chwalony, zwłaszcza przed innymi. Udzielając pracownikowi publicznej pochwały bezkosztowo inwestujesz w umotywowanie go do jeszcze bardziej wytężonej pracy, a przy okazji pokazujesz innym członkom zespołu, że naprawdę warto się starać.

Przekazanie większej odpowiedzialności

Nie musi to być wcale związane z awansem czy zmianą stanowiska. Jeśli pracownik jest odpowiedzialny, pracowity i możesz na nim polegać, okażesz mu swoją wdzięczność i zaufanie poprzez zwiększenie zakresu jego kompetencji. Możesz np. dać mu wolną rękę przy dobieraniu sobie członków zespołu czy przekazać pełnomocnictwo do zawierania umów z klientami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.