Stewardessa: czy to zawód dla Ciebie?

Marta Szydełko
23.08.2018

Stewardessa zdecydowanie może być zaliczana do grona tzw. zawodów marzeń. Nie brakuje osób, które wiele by dały za możliwość ciągłego podróżowania po całym świecie. Warto sobie natomiast zdać sprawę z faktu, że to nie jest lekka profesja. Wymagania wobec stewardess i stewardów ciągle rosną, zwłaszcza ze strony pasażerów. Jakimi cechami muszą się wyróżniać osoby chcące pracować w przestworzach? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Wyjątkowa kultura osobista i empatia

Trudno sobie wyobrazić stewardessę, która byłaby opryskliwa w stosunku do pasażerów, czyli do klientów swojego pracodawcy. Linie lotnicze nie mogą sobie tutaj pozwolić na choćby najmniejsze ryzyko, bo bardzo zależy im na pozytywnym wizerunku i dobrych recenzjach. Dlatego w procesie rekrutacji na stanowisko stewardessy, główny akcent stawia się na cechy charakteru kandydatek.

Stewardessa musi się odznaczać wysoką kulturą osobistą, mieć bogaty zasób słownictwa, umieć rozwiązywać konflikty, mieć „ludzkie” podejście do innych. Pasażerowie bywają opryskliwi czy po prostu chamscy, inni z kolei mogą przeżywać silny stres związany z lotem. Rolą stewardessy jest reagowanie na takie sytuacje, zawsze z uśmiechem na ustach.

Świetna organizacja pracy

Wbrew pozorom stewardessa podczas lotu naprawdę ma co robić. Do jej zadań należy nie tylko przeprowadzenie instruktażu bezpieczeństwa, ale także podawanie posiłków, odbieranie odpadków, obsługa płatnego serwisu czy pilnowanie porządku na pokładzie. Do tego stewardessa musi się przez cały czas prezentować nienagannie i nie tracić chłodnej głowy, gdy np. jeden z pasażerów źle się poczuje.

Dlatego w procesie rekrutacji, a także późniejszego szkolenia, przedstawiciele linii lotniczych zwracają baczną uwagę na umiejętność organizacji pracy kandydatek/kandydatów. Na pokładzie samolotu nie ma miejsca na chaos. Atutem osoby starającej się o taką pracę może więc być doświadczenie w pracy na stanowisku logistycznym czy administracyjnym.

Cechy fizyczne

To mit, że stewardessa musi mieć fizjonomię modelki i aktorki filmów dla dorosłych. Oczywiście linie lotnicze zwracają uwagę na wygląd kandydatek, bo chcą, aby pasażerowie czuli się na pokładzie jak najlepiej. Nie jest to jednak kluczowe kryterium.

Faktem jest natomiast, że stewardessa powinna być średniego wzrostu i szczupłej budowy ciała – wszystko po to, aby mogła zwinnie poruszać się po ciasnym samolocie. Oczywiście od kandydatek wymaga się umiejętności pływania i idealnego stanu zdrowia.

Wszystkie linie lotnicze oczekują też od kandydatek znajomości co najmniej dwóch języków obcych (poza ojczystym). Podstawą jest angielski, a do tego mile widziany jest francuski lub hiszpański. Znacznie większe szanse na znalezienie pracy w luksusowych liniach lotniczych (np. Emirates czy Singapuer Airlines) mają osoby znające 3-4 języki obce, w tym arabski czy chiński.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.