Świadczenia pozapłacowe: które powinny być szczególnie atrakcyjne dla pracownika?

Jerzy Biernacki
27.07.2020

Pracodawcy coraz chętniej oferują swoim pracownikom różnego rodzaju świadczenia pozapłacowe. Chodzi tutaj o wszelkie dodatki, które nie są żywą gotówką, natomiast w jakimś sensie uzupełniają budżet domowy pracownika. Jest to świetny sposób na zwiększenie atrakcyjności pracodawcy, jak również na uniknięcie sytuacji, w której stale trzeba podnosić pracownikom pensje (na co większość firm nie może sobie pozwolić). Jakie świadczenia pozapłacowe są i powinny być szczególnie pożądane przez pracowników? Oto nasze propozycje.

Prywatne ubezpieczenie

Nie jest to duży koszt dla pracodawcy, za to prywatne ubezpieczenie z pewnością będzie stanowić cenny dodatek pozapłacowy dla pracownika. W przypadku firm zatrudniających co najmniej kilkanaście osób bez problemu można wynegocjować bardzo korzystne warunki – zarówno dla ubezpieczeń na życie, jak i ubezpieczeń majątkowych czy zawodowych.

Prywatna opieka medyczna

Bez wątpienia jest to jedno z najbardziej pożądanych świadczeń pozapłacowych. Prywatne sieci medyczne oferują przedsiębiorcom pakiety w różnych wariantach cenowych, dlatego nie powinno być problemu ze znalezieniem takiej opcji, która będzie w zasięgu pracodawcy.

Karta sportowa

To już właściwie standard, ale warto o tym przypomnieć, ponieważ karty sportowe nadal są bardzo pożądanymi świadczeniami pozapłacowymi. Nic dziwnego, skoro kilkanaście milionów Polaków deklaruje uprawianie jakiegoś sportu. Jest to również inwestycja w wizerunek pracodawcy, jako tego, który dba o dobrą kondycję i zdrowie swoich pracowników.

Wyjazdy motywacyjne

Można je organizować regularnie i w ten sposób znacząco zwiększyć poziom motywacji w zespole. Wystarczy tylko ogłosić jasne zasady wyznaczania pracowników do brania udziału w takich wyjazdach. Bardzo ważne jest przy tym, aby wyjazd był rzeczywiście atrakcyjny – najlepiej zagraniczny i połączony z elementami aktywnego spędzania czasu (np. wyjazdy narciarskie).

Różne formy dofinansowania na dziecko

Takie świadczenie pozapłacowe doceni każdy pracownik mający dzieci. Wydatki związane z rodzicielstwem są bardzo wysokie, dlatego przyda się każde wsparcie. Pracodawca może na przykład zaoferować coroczne dofinansowanie wyjazdu wakacyjnego czy zakup wyprawki szkolnej dla dzieci pracowników.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.