Szef idzie na urlop. O co powinieneś zadbać przed wakacjami, aby nie zostawić biznesu samopas?

Remigisz Szulc
22.03.2021

Każdy potrzebuje urlopu, a już szczególnie osoby, które na co dzień mają mnóstwo spraw na głowie. Dobrym przykładem będzie tutaj pracodawca, który przecież odczuwa ciągłą presję i w pewnym momencie po prostu musi od tego odpocząć. Jeśli właśnie zbliża się termin Twojego urlopu, ale obawiasz się, że po powrocie zastaniesz firmę w ruinie, to koniecznie wykorzystaj nasze wskazówki.

Klarownie rozdziel zadania

To ważne, aby Twoi pracownicy wiedzieli, co mają robić podczas Twojej nieobecności. Im dokładniej przekażesz im swoje polecenia, tym mniejsze ryzyko, że już podczas pierwszego dnia urlopu zaczniesz odbierać telefony od członków załogi. Jeśli jest to konieczne, możesz przekazać polecenia na piśmie. Zwróć jednak uwagę na to, aby były to kwestie niewymagające Twojego bezpośredniego nadzoru.

Nakreśl konkretny plan do wykonania

Niezależnie od tego, czy masz firmę produkcyjną czy usługową, to na pewno sam opracowujesz różne plany sprzedażowe, co pozwala Ci określić zyskowność biznesu. Nie ma więc nic złego w tym, że przekażesz swoim pracownikom własne oczekiwania odnośnie do realizacji konkretnego planu.

Przykładowo: wiesz, że w miesiącach wakacyjnych firma sprzedaje do 10.000 produktów miesięcznie. Jeśli wyjeżdżasz na dwa tygodnie, to zakomunikuj pracownikom, że oczekujesz realizacji połowy tego planu, a każda nadwyżka będzie mile widziana i zapamiętana podczas przyznawania premii.

Znajdź swojego łącznika z firmą

Powinna to być osoba, która bardzo dobrze zna przedsiębiorstwo, dobrze dogaduje się ze wszystkimi pracownikami oraz rozumie model biznesowy firmy. Znajdź taką osobę i wyznacz ją do kontaktowania się z Tobą w sprawach wymagających Twojej pilnej interwencji. Przekaż jej jednak możliwie jak najwięcej kompetencji, aby nie musieć ciągle zarządzać firmą podczas urlopu – przecież masz wypocząć, a nie stale myśleć o pracy.

Załatw wszystkie sprawy wymagające Twojego zaangażowania jeszcze przed urlopem

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim sprawy kadrowe i finansowe. Nie dopuść do tego, aby z powodu Twojego urlopu pracownicy np. nie otrzymali pensji. Poświęć minimum jeden dzień na przejrzenie wszystkich spraw, nad którymi sprawujesz osobistą opiekę i pozamykaj je jeszcze przed wyjazdem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.