Szkolenia online – jakie wybrać?

Remigisz Szulc
17.02.2021

Szkolenia online to niezwykle wygodna forma pozyskiwania cennej wiedzy od uznanych trenerów. Obecnie szkolenia i kursy tego typu znajdziemy na niemalże każdy temat – pomagają one w podnoszeniu kompetencji zawodowych i nie tylko. Różnorodne są również formy szkoleń i kursów realizowanych online. Sprawdź, jak mogą wyglądać zajęcia online i jaka metoda będzie najlepsza dla Ciebie!

Szkolenia online – webinary, webcasty

Pierwsza forma szkolenia online najbardziej przypomina tradycyjny kurs w sali wykładowej. Ma formę spotkania na żywo odbywającego się w przestrzeni wirtualnej. Wykładowca prowadzi szkolenie w bardzo podobny sposób jak podczas realizacji programu stacjonarnego. Istnieje możliwość zadawania pytań, a niekiedy również komunikacji pomiędzy uczestnikami. Takie wykłady nazywa się często webinarami lub webinariami, ale najczęściej stosowana nazwa to po prostu szkolenia online na żywo. Bardzo podobnie wyglądają podcasty, ale nie są one realizowane na żywo. To po prostu nagranie webinaru, które pozbawia odbiorcę możliwości interakcji. Ta forma jest zalecana osobom, które lubią tradycyjne kursy i atmosferę sali wykładowej, potrzebują bezpośredniego kontaktu w prowadzącym, możliwości zadawania pytań czy też chętnie uczą się z doświadczeń innych uczestników oraz analizy przypadków z życia.

Szkolenia online w formie e-learningu

Szkolenia online mogą być też prowadzone w formie e-learningu. Najczęściej polegają one na uzyskaniu dostępu do pakietu materiałów podzielonego na lekcje. Zwykle zawierają one materiały wideo lub audio, różnego rodzaju pomoce wizualne, często również prezentacje multimedialne, skrypty i notatki. Użytkownik może się zapoznawać z tematami we własnym tempie i w dowolnej chwili, a w razie potrzeby wracać do poprzednich lekcji. Elementem takiego szkolenia online mogą być też testy sprawdzające oraz różne metody konsultacji z prowadzącym i wymiany myśli z innymi uczestnikami (np. forum internetowe). Wymiennie nazywane są one również kursami online – w większości wypadków nazwa taka świadczy o tym, że nie będziemy mieli bezpośredniego kontaktu z prowadzącym i innymi uczestnikami.

Szkolenia online – jak wybrać?

Niekiedy szkolenia online wykorzystują też zalety obu powyższych metod, tworząc coś na kształt hybrydy. Takie rozwiązanie może być bardzo korzystne! Rodzaj wybranego szkolenia online powinien zależeć od preferencji uczestnika. Powinniśmy się zastanowić czego oczekujemy od zajęć, jaki jest nasz styl uczenia się oraz czy wolimy uczestniczyć w zajęciach o określonych godzinach, czy też zależy nam na swobodzie i wyborze godzin zajęć.

Zawsze przed zapisaniem się na szkolenie online, sprawdzaj też opinie o programie i prowadzącym, by nie żałować podjętej decyzji! Rynek szkoleń online charakteryzuje się też dużym zróżnicowaniem cen – to samo szkolenie online u jednego organizatora może być nawet kilkukrotnie droższe niż u innego. Dlatego warto korzystać z baz szkoleń online, które pomagają szybko znaleźć oferty i porównać ich ceny czy też program zajęć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.