Szukasz pracowników z Ukrainy? Sprawdź, dlaczego warto rozejrzeć się za nimi za granicą

Maciej Piwowski
01.07.2022

Pracownicy z Ukrainy są wybawieniem dla tysięcy polskich firm. Bez nich wiele biznesów nie byłoby w stanie normalnie funkcjonować. Ukraińcy zasypali – częściowo – ogromną wyrwę w polskim rynku pracy. Firmy w dalszym ciągu zgłaszają zapotrzebowanie na cudzoziemców, których jednak coraz trudniej jest znaleźć w kraju. Dlatego rośnie popyt na pracowników z Ukrainy, którzy jeszcze nie wyemigrowali do Polski. Dlaczego warto się na to zdecydować? Oto najważniejsze argumenty.

Szykujący się do emigracji chętniej podejmują pracę na niskich stanowiskach

To nie jest tak, że każdy Ukrainiec przebywający w Polsce z pocałowaniem ręki przyjmie ofertę pracy na stanowisku pomocnika, magazyniera czy sprzątacza. Ukraińcy, którzy są w naszym kraju od dawna, mają znacznie większe ambicje – i słusznie.

Jeśli więc potrzebujesz pracowników na te najniższe stanowiska, niewymagające specjalnych kwalifikacji, to o wiele łatwiej będzie ich znaleźć na Ukrainie.

Niższe oczekiwania finansowe

Ukraińcy dopiero szykujący się do emigracji oczekują, że otrzymają znacznie lepiej płatną pracę niż w ojczyźnie. To nie jest trudne, ponieważ na Ukrainie zarabia się bardzo mało i praktycznie każda propozycja od polskiego pracodawcy będzie o wiele atrakcyjniejsza.

Dlatego mając ograniczony budżet płacowy warto skupić się na pracownikach, którzy jeszcze nie mieszkają w Polsce, ale dopiero rozważają emigrację zarobkową do naszego kraju.

Mniejsza rywalizacja o pracowników

Ważnym argumentem przemawiającym za tym, aby nowych pracowników szukać na Ukrainie, jest również to, że można ich łatwiej i szybciej zatrudnić – i to pomimo konieczności spełnienia różnych obowiązków formalnych.

Polscy pracodawcy ostro rywalizują o Ukraińców już mieszkających w Polsce, co powoduje podbijanie stawek. Ci, którzy jeszcze nie wyemigrowali, nie znają języka i często mają skromne doświadczenie zawodowe, nie są aż tak atrakcyjni dla polskich przedsiębiorców.

Pamiętaj natomiast, że zatrudnienie pracowników, którzy wciąż przebywają na Ukrainie, jest znacznie bardziej skomplikowane. Wymaga załatwienia wielu formalności, a przede wszystkim dobrej znajomości ukraińskiego rynku. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z pośrednictwa agencji mającej swoje oddziały czy po prostu rozbudowaną sieć kontaktów na Ukrainie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie