Te sygnały świadczą o tym, że nie rozwijasz się już w obecnej pracy

Piotr Kowalczyk
21.01.2019

Rozwój osobisty i zawodowy jest podstawową potrzebą człowieka w tzw. sile wieku. Zbyt często jednak utożsamiamy to wyłącznie z ludźmi młodymi, będącymi na dorobku. W rzeczywistości o swój rozwój powinni dbać także doświadczeni pracownicy, bo przecież nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie się np. przebranżowić. Jeśli obecna praca nie stwarza Ci warunków do rozwoju, to powinieneś pomyśleć o jej zmianie. Świadczy o tym kilka sygnałów, które wymieniamy w naszym poradniku.

Niemiłosiernie się nudzisz

Nuda to zawsze jeden z sygnałów zdradzających zasiedzenie się w danej pracy. Jeśli codziennie robisz dokładnie to samo i realizacja zleceń przestała dostarczać Ci choćby odrobiny frajdy, to możesz również zapomnieć o jakimkolwiek rozwoju. Dzień zaczynasz od patrzenia na zegarek i zastanawiasz się, kiedy wreszcie będzie przerwa na lunch? Dla dobra swojej kariery i zdrowia psychicznego powoli szykuj się do odpłynięcia z tego portu.

Nie dopytujesz o szkolenia

Pamiętasz, jak na początku swojej przygody z tą firmą ciągle wierciłeś przełożonym dziurę w brzuchu o finansowanie szkoleń dla pracowników? Zgłaszałeś się do udziału we wszystkich konferencjach i spotkaniach z ważnymi klientami, byle tylko zdobyć cenną wiedzę i zwiększyć swoje kompetencje?

Jeśli dziś kompletnie Cię to nie interesuje, to nie licz na to, że rozwiniesz się w obecnej pracy. Najprawdopodobniej popadłeś w marazm i prezentujesz postawę „byle do fajrantu”, co bardzo osłabia Twoją pozycję w firmie.

Wykonujesz swoje obowiązki jak automat

Rutyna zabija motywację – to typowy problem, z jakim mierzą się osoby zatrudnione w jednej firmie przez wiele lat. Najczęściej jest to efekt wypalenia zawodowego, co może być spowodowane tym, że w przeszłości zbyt mocno angażowałeś się w pracę. Jeśli teraz jest inaczej, a Twoim jedynym celem jest terminowe otrzymanie wypłaty, to nic z tego na dłuższą metę nie będzie. Możesz oczywiście „wegetować” do emerytury, ale bardziej prawdopodobne jest, że firma wcześniej podziękuje Ci za współpracę.

Zostajesz w tyle

Jeśli spotykasz się z kolegami z branży zatrudnionymi w innych firmach i coraz częściej zdarza Ci się, że nie rozumiesz, o czym oni właściwie rozmawiają, niezawodnie świadczy to o tym, że przestałeś się rozwijać. Obecna firma nie stwarza Ci warunków do wzniesienia się na wyżyny zawodowej motywacji. Stopniowo zostajesz więc w tyle i za jakiś czas okaże się, że Twoje umiejętności i poziom wiedzy są niewystarczające, by zrobić karierę w danej branży.

Rozpoznałeś u siebie któryś z tych sygnałów? W takim razie na poważnie rozważ opcję zmiany pracy, nawet jeśli obecna jest stabilna i całkiem nieźle płatna. W przeciwnym razie popadniesz w jeszcze większy marazm, co może skutkować nawet utratą zatrudnienia. Lepiej będzie, jeśli to Ty zdecydujesz o swojej zawodowej przyszłości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.