TOP 7 zawodów, w których kobiety sprawdzają się lepiej niż mężczyźni

Maciej Piwowski
19.06.2017

 Czasy, gdy kobiety były całkowicie zmarginalizowane na rynku pracy, na szczęście dawno minęły, ale jedno wciąż się nie zmieniło: statystycznie panie nadal zarabiają mniej niż panowie, nawet na tych samych stanowiskach. Są jednak zawody, w których kobiety sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż mężczyźni i to często przekłada się na ich wynagrodzenia. Decydują: naturalne cechy charakteru i wrodzona kobieca obowiązkowość. Oto ranking TOP 7 takich zawodów.

  1. Agentka nieruchomości – choć teoretycznie mężczyźni budzą większe zaufanie, to jednak kobiety mają w sobie więcej cierpliwości i lepiej odnajdują się w relacjach międzyludzkich. Ich otwartość, umiejętność słuchania, dokładność i poświęcenie są cechami wyjątkowo przydatnymi w branży obrotu nieruchomościami. Nic dziwnego, że większość agentów stanowią właśnie panie.
  2. Lekarz – kobiety są zdecydowanie bardziej empatyczne niż mężczyźni, a jest to jedna z najważniejszych cech w zawodzie lekarza. Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z tzw. trudną specjalizacją, jak chociażby onkolog. Pacjenci chętniej otwierają się przed kobietami-lekarzami. Po prostu panie wykazują bardziej „ludzkie” podejście do problemów chorych niż mężczyźni.
  3. Psycholog – kobiety zdecydowanie dystansują mężczyzn w umiejętności słuchania. Nie mają tak silnie rozwiniętej tendencji do pouczania i moralizowania. Jest to niezwykle pomocne podczas pracy w charakterze psychologa czy psychiatry. Pacjenci podświadomie czują, że mogą bardziej zaufać kobiecie i to pomaga im się otworzyć.
  4. Laborant – jest to praca bardzo odpowiedzialna i wymagająca ogromnej precyzji oraz obowiązkowości. Kobiety znacznie częściej są obdarzone tymi cechami. Ich wrodzona dokładność sprawia, że popełniają mniej błędów i nie czują potrzeby poddawania się presji czasu. Panie wolą mieć pewność, że przeprowadzone przez nie badania są w 100% wiarygodne, niż popisywać się oszałamiającym tempem pracy.
  5. Kontroler finansowy – i znów kłania się kobieca dokładność oraz przywiązanie do szczegółów. Panie świetnie sprawdzają się w zawodach związanych z finansami, choć stereotypowo sądzi się, że to mężczyźni mają większy talent do liczb. Jednak kobiety dysponują tajną bronią: skrupulatnością, która w świecie finansów ma ogromne znaczenie.
  6. Specjalista ds. HR – nie bez przyczyny w polskim języku praktycznie nie funkcjonuje słowo „kadrowy”, za to każdy zna „kadrową”. Panie są nie tylko skrupulatne, ale także potrafią być bardzo przenikliwe. Ta cecha przydaje się podczas rozmów z kandydatami do pracy. Szefowie wiedzą, że mogą zaufać tzw. kobiecej intuicji swoich specjalistek ds. HR.
  7. Nauczyciel – nieprzypadkowo gros nauczycieli stanowią właśnie kobiety. Panie po prostu mają więcej cierpliwości i wrodzony talent pedagogiczny. Praca z młodzieżą jest bardzo wymagająca i stresująca, a z tym kobiety radzą sobie wyraźnie lepiej niż mężczyźni.

Lista zawodów, w których kobiety są lepsze od mężczyzn, stale się wydłuża, ponieważ dokładność, cierpliwość i sumienność mają coraz większe znaczenie na rynku pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.