Trudny powrót do pracy po urlopie. Jak sobie z tym poradzić?

Piotr Kowalczyk
30.10.2018

Każdy lubi odpoczywać, ale nikt nie przepada za powrotem do zawodowego kieratu po błogim lenistwie. Urlop mija błyskawicznie, a ponowne pojawienie się w pracy po np. dwutygodniowej labie jest wyjątkowo bolesne. Zwłaszcza, gdy trzeba od razu wejść w tryby machiny i ostro zabrać się do pracy. Jak zminimalizować związany z tym stres i przetrwać pierwsze dni w firmie po urlopie? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Mądrze zaplanuj urlop

Jeśli szef nie narzuca Ci konkretnego terminu urlopu i masz tutaj pełną dowolność, możesz wykazać się sprytem. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest takie zaplanowanie wypoczynku, by ostatni dzień pracy przypadł w czwartek (zyskasz zbliżający się weekend, co wydłuży urlop), pierwszy w piątek. Wtedy łatwiej będzie Ci pogodzić się z koniecznością powrotu do służbowych obowiązków. Piątek w wielu firmach jest dniem, kiedy pracownicy nie są obciążani nowymi zadaniami. To będzie dobre przetarcie po urlopie, z perspektywą zaczynającego się za chwilę weekendu.

Planowanie powrotu zacznij jeszcze przed urlopem

Doskonale wiemy, że w ostatnich dniach przed wyczekanym urlopem bardzo trudno jest wykrzesać z siebie dodatkową energię, ale warto przynajmniej spróbować. Im więcej zrobisz przed opuszczeniem biura na 2 tygodnie, tym łatwiejszy będzie powrót. Pozamykaj wszystkie sprawy, które i tak wkrótce o sobie przypomną. Jeśli tylko masz taką możliwość, zabierz się za następny projekt i przynajmniej wstępnie przygotuj sobie strategię jego realizacji. To naprawdę Ci pomoże.

Nie trać czasu na wspominki

Częstym błędem popełnianym przez osoby wracające z urlopu jest zbyt długie rozpamiętywanie przyjemnych chwil i dzielenie się z nimi ze współpracownikami. Ogranicz się do zdania krótkiej relacji z wakacji, a zaraz potem zabierz się do pracy. Im szybciej skupisz się na własnych obowiązkach służbowych, tym lepiej dla Ciebie. Twój umysł momentalnie przestawi się na tryb „praca”, a wypoczęte ciało zapewni odpowiednią ilość energii. Spokojnie, kolejne wakacje już za rok.

Zostaw po sobie porządek w biurze

To niedoceniany, a rzeczywiście skuteczny sposób na to, aby powrót do pracy był nieco mniej bolesny. Przed wyjściem z biura posprzątaj biurko, wyrzuć niepotrzebne rzeczy, uporządkuj pulpit w komputerze. Dzięki temu po powrocie nie złapiesz „doła” na widok chaosu, z którego trzeba będzie się żmudnie wygrzebywać.

Wykorzystaj te rady już przy najbliższej okazji, a na pewno przekonasz się, że powrót do pracy po urlopie będzie odrobinę mniej bolesny. Przede wszystkim jednak staraj się czerpać z wakacji pełnymi garściami i nie myśl o obowiązkach służbowych w czasie wypoczynku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.