Trudny współpracownik w zespole: jak go okiełznać?

Mariusz Siwko
22.06.2020

Praca w zespole, w którym znajduje się toksyczna osoba, nigdy nie jest łatwa i w krótkim czasie może doprowadzić do frustracji, wypalenia zawodowego, a nawet odejścia z lubianej firmy. Często jest niestety tak, że szkodnik ujawnia swoje prawdziwe oblicze dopiero po kilku miesiącach wspólnej pracy, co dodatkowo utrudnia podjęcie jakiś skutecznych działań. Jedno jest natomiast pewne: nie można akceptować sytuacji, w których jedna osoba destabilizuje pracę całego zespołu. Sprawdź, jakie są metody okiełznania trudnego współpracownika.

Jasno wyznacz granice

To podstawa, aby nie dopuścić do eskalacji konfliktu. Toksyczny członek zespołu tak naprawdę zawsze jest tchórzem, który wybiera sobie najłatwiejsze ofiary. Może się na nich wyładowywać i umacniać swoją pozycję ich kosztem. Jeśli mu na to pozwolisz na samym początku, to później będzie już tylko gorzej. Dlatego krótko i rzeczowo nakreśl granicę, której szkodnik nie może przekroczyć – np. wyjaśnij mu, że nie życzysz sobie świńskich dowcipów czy obgadywania innych członków zespołu.

Przejdź na relacje służbowe

Bardzo dobrą metodą na to, aby pozbyć się szkodnika i nie stać jego ofiarą, jest postawienie na mocno sformalizowany tryb komunikacji. Możesz przecież zażyczyć sobie, abyście zwracali się do siebie per Pan/Pani, a wszelkie ustalenia wymieniali na piśmie czy drogą mailową. To wcale nie jest przesada. Takie podejście szybko podcina skrzydła toksycznej osobie, która widzi, że nie znajdzie w swoim współpracowniku łatwej ofiary.

Merytoryczne argumenty zawsze są na wierzchu

Aby okiełznać toksycznego członka zespołu musisz doskonale znać procedury obowiązujące w firmie oraz na każdym kroku odwadniać swoje kompetencje. Dzięki temu nie dasz szkodnikowi pretekstu do tego, aby np. donosił na Ciebie przełożonym czy podważał Twój profesjonalizm. Na chamskie zaczepki reaguj merytorycznymi argumentami – zawsze przecież możesz przytoczyć zapis z firmowego regulaminu na temat mobbingu. To powinno zadziałać i spowodować, że toksyczny współpracownik przestanie z Tobą zadzierać.

Serdeczność może okazać się najlepszą bronią

Musisz wyczuć, na ile chamskie zachowanie szkodnika jest efektem jego charakteru, a na ile to próba zwrócenia na siebie uwagi. W tym drugim przypadku możesz dość łatwo okiełznać toksyczną osobę okazując jej serdeczność. To zawsze wytrąca szkodnika z równowagi, zaskakuje go, bo przecież w pierwszej kolejności spodziewał się konfrontacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.