W czym ogranicza etat?

Maciej Piwowski
02.11.2021

Praca na etacie jest podstawową formą zatrudnienia. Wiele osób wręcz jej pożąda, ponieważ daje poczucie bezpieczeństwa oraz zwykle nie wymaga specjalnej kreatywności – po prostu wykonuje się polecenia bezpośredniego przełożonego. Z drugiej jednak strony praca etatowa stawia przed pracownikiem szereg ograniczeń, co może mieć swoje konsekwencje w przyszłości – na przykład utrudnić założenie własnego biznesu. O jakich ograniczeniach mowa? Sprawdź to w naszym poradniku.

Samodzielność

Na etacie trudno o pełną samodzielność, nawet jeśli zajmujesz odpowiedzialne stanowisko. Zawsze jest ktoś, kto podejmuje ostateczną decyzję i może Ci narzucić swój punkt widzenia na daną sprawę. Kluczowe decyzje musisz konsultować z przełożonym, co w oczywisty sposób ogranicza swobodę działania, a także kreatywność.

Ustalony grafik

Podstawowe ograniczenie związane z pracą na etacie dotyczy właśnie konieczności stosowania się do ustalonego grafiku. Nie ważne, czy danego dnia masz dużo pracy, czy trwonisz czas na przeglądaniu Facebooka – musisz odbębnić 8 godzin i koniec. Oczywiście zdarzają się wyjątki i coraz więcej firm oferuje pracownikom elastyczny czas zatrudnienia, jednak nadal grafik stanowi podstawę pracy etatowej.

Swoboda w zarządzaniu własnym czasem

Etat nie daje tutaj zbyt szerokiego pola do popisu. Chcesz coś załatwić w ciągu dnia? Musisz poprosić o zgodę przełożonego. Masz chore dziecko? Musisz wziąć opiekę i 80% pensji. Jako pracownik etatowy nigdy nie jesteś panem swojego czasu w godzinach służbowych, co w pewnym momencie może Ci zacząć przeszkadzać.

Konieczność pracy z ludźmi, z którymi niekoniecznie się dogadujemy

Pracownik etatowy nie wybiera sobie ludzi, z którymi pracuje. Zadanie zbudowania zespołu należy do właściciela lub managera, a ten zawsze w pierwszej kolejności będzie się kierować kwalifikacjami zawodowymi kandydatów. Nie dogadujesz się z kolegą z biurka obok? Jeśli przynosisz firmie mniej pieniędzy, to Twoja pozycja z założenia jest dużo słabsza i albo zaciśniesz zęby, albo musisz poszukać sobie innego miejsca do kontynuowania kariery zawodowej. Brutalne, ale tak to właśnie działa na etacie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.