Webinary: jak efektywnie szkolić się online?

Mariusz Siwko
19.06.2020

Szkolenia online cieszą się ogromną popularnością, głównie z powodu ich łatwej dostępności, szerokiej oferty tematycznej oraz przystępnych cen. Dla osoby biorącej udział w takim szkoleniu dużym atutem jest również wygoda – uczyć można się we własnym domu, nie trzeba nigdzie dojeżdżać i ponosić z tego tytułu dodatkowych kosztów. Aby jednak rzeczywiście móc skorzystać z potencjału szkolenia, trzeba znać zasady efektywnego udziału w webinarze i zastosować je w praktyce. Te najważniejsze wymieniamy w naszym poradniku.

Zamknij okno przeglądarki

To bardzo ważne, choć może się wydawać kompletnie bez znaczenia. Okazuje się jednak, że osoby szkolące się online, a jednocześnie mające otwarte okno przeglądarki, o wiele częściej zamiast słuchać tego, co mówi szkoleniowiec, po prostu surfują po sieci. Otwarte okno kusi do tego, aby „coś sprawdzić”, zajrzeć na ulubioną stronę, poczytać wiadomości, kiedy wydaje się, że informacje aktualnie przekazywane przez szkoleniowca nie są tak istotne. To w naturalny wytrąca z równowagi i uniemożliwia utrzymanie koncentracji.

Wyłącz telefon i inne przeszkadzacze

W tym media społecznościowe oraz komunikatory internetowe. Przeprowadzono kiedyś bardzo interesujące badanie, z którego wynikało, że osoba maksymalnie skupiona na nauce lub pracy, która odbierze telefon czy maila, potrzebuje później około 15 minut, by ponownie osiągnąć wcześniejszy stopień skupienia. To ewidentne marnotrawstwo czasu i energii. Dlatego trzymaj się zasady, że podczas webinaru masz wyłączony telefon i wszelkie komunikatory oraz pocztę online. Zachowuj się dokładnie tak, jakbyś brał udział w szkoleniu stacjonarnym.

Załóż słuchawki

Słuchawki świetnie się sprawdzają podczas webinarów, bo z jednej strony ułatwiają odizolowanie się od otoczenia (szczególnie ważne dla rodziców małych dzieci), a z drugiej gwarantują, że usłyszysz każde słowo wypowiedziane przez szkoleniowca. Warto zatem zainwestować w porządne słuchawki z redukcją hałasu oraz na tyle wygodne, abyś nie miał problemu z ich noszeniem przez np. 2-3 godziny trwania szkolenia online.

Zrób sobie wcześniej coś do jedzenia i przygotuj picie

Kolejny drobiazg, który naprawdę ułatwia skupienie się na szkoleniu. W trakcie webinaru z pewnością zechce Ci się pić czy coś przekąsić. Miej więc to wszystko pod ręką, aby nie musieć później wychodzić do kuchni – taki spacer osłabi Twoją koncentrację, na czym ucierpi efektywność szkolenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.