Wysyłanie CV nic nie daje? Sprawdź inne sposoby na znalezienie świetnej pracy

Piotr Kowalczyk
27.02.2019

Teoretycznie szukanie pracy w czasach, gdy firmy narzekają na brak chętnych, jest banalnie proste. W rzeczywistości jednak osoby, które szukają konkretnego zajęcia zgodnego z wąską specjalizacją, często miesiącami odpowiadają na ogłoszenia i nic z tego nie wynika. W takiej sytuacji trzeba się wykazać inicjatywą i poszukać pracy w bardziej kreatywny sposób, zamiast tylko wysyłać CV. Kilka sposobów wymieniamy w naszym poradniku.

Targi pracy

Są organizowane regularnie w praktycznie każdym mieście. Targi pracy to świetna okazja do tego, by w jednym miejscu móc nawiązać bezpośredni kontakt z przedstawicielami wielu firm. Wybierz się na takie targi, ale wcześniej odpowiednio się do nich przygotuj. Wydrukuj CV oraz list motywacyjny, włóż dokumenty do ładnie zaprojektowanej teczki, pomyśl też o zainwestowaniu we własne wizytówki. W ten sposób od razu zyskasz zaufanie potencjalnych pracodawców i zwrócisz na siebie uwagę.

Osobista wizyta

Jeśli znajdziesz w Internecie ogłoszenie, że jakaś firma oferuje pracę na wymarzonym przez Ciebie stanowisku, to rozważ opcję osobistego zaniesienia CV do sekretariatu. Nie myśl, że zostanie to odebrane jako bezczelność. Czasami trzeba pójść do prąd, by wyróżnić się na tle setek innych kandydatów. Osobista wizyta w rekrutującej firmie może być także okazją do zapoznania się z warunkami pracy czy porozmawiania z zatrudnionymi tam osobami.

Konkurs talentów

Konkursy są doskonałym sposobem na zwrócenie na siebie uwagi potencjalnych i najatrakcyjniejszych pracodawców. Przedstawiciele takich firm regularnie biorą udział w wydarzeniach dla młodych talentów, by móc „wyłowić” osoby o największych możliwościach i zatrudnić je przed konkurencją.

Marzy Ci się praca programisty w warszawskiej firmie? Zgłoś się do udziału w konkursie typu hackathon. Pasjonuje Cię projektowanie grafiki? Kto wie, może Twoja wizja zostanie nagrodzona w konkursie na logo ogłoszonym przez znaną markę? Szukaj, próbuj, nie bój się wyzwań.

Prowadzenie bloga i profilu w social media

Bardzo dobrym sposobem na zwiększenie swojej atrakcyjności na rynku pracy jest sukcesywne budowanie marki osobistej. Jeśli masz specjalistyczną wiedzę w jakimś temacie, to pozwól o sobie usłyszeć. Zacznij prowadzić blog z poradami, załóż profesjonalny profil w mediach społecznościowych, docieraj do przedstawicieli firm, w których chcesz kiedyś pracować.

W ten sposób zbudujesz bardzo solidne zaplecze merytoryczne i zyskasz ogromną przewagę nad kontrkandydatami, o których potencjalni pracodawcy w zasadzie nic nie wiedzą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.