Bullshit job – co to takiego?

Krzysztof Jagielski
20.06.2022

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy Twoja praca ma jakikolwiek sens? Jeśli odpowiedź była negatywna, to z dużym prawdopodobieństwem wykonujesz tzw. bullshit job. Spokojnie, nie jesteś sam – według badań podobne podejście do swojej pracy ma nawet 60-70 proc. pracowników. Czym właściwie jest bullshit job? Sprawdź to w naszym poradniku.

Praca, która nie jest nikomu do niczego potrzebna

Może inaczej: taka praca może być przydatna, ale w zasadzie służy tylko do osiągania przychodów przez pracodawcę. Nie ma natomiast żadnego realnego wpływu na np. życie ludzi, poprawę stanu środowiska, nie rozwiązuje problemów tego świata i gdyby nikt jej nie wykonywał, to nawet byśmy tego nie zauważyli.

Przykładów takiej pracy jest mnóstwo, a jej zagłębiem stał się Internet. Mnóstwo osób każdego dnia poświęca wiele godzin na np. wprowadzanie jakichś danych, tworzenie analiz, produkowanie raportów, z których później i tak nikt nie korzysta.

Problem bullshit job najczęściej występuje w:

  • IT,
  • marketingu,
  • pracy urzędniczej,
  • kancelariach prawnych,
  • jednostkach samorządu terytorialnego.

Przeciwwagą dla bullshit job jest praca, która daje ludziom konkretną korzyść – na przykład polega na produkowaniu jakichś dóbr i produktów pierwszej potrzeby.

Zjawisko bullshit job wyjaskrawił czas pandemii

O tym, jak wielu z nas wykonuje taką pracę, mogliśmy się przekonać w okresie lockdownów. Nagle okazało się, że 40-50 procent wszystkich zatrudnionych może pełnić swoje obowiązki bez wychodzenia z domu i gospodarka jakoś szczególnie tego nie odczuła.

To właśnie czas pandemii pogłębił kryzys, jaki od dawna rodził się w głowach wielu pracowników. Mnóstwo osób przekonało się, że nie ma znaczenia, czy przychodzą do biura, śpią do południa, oddadzą pracę na czas czy nie – nic to nie zmienia, a świat dalej się kręci.

Praca tylko dla pieniędzy? Dopadnie Cię wypalenie

Typowe dla bullshit job jest to, że jedyną motywacją do wykonywania takiej pracy jest otrzymywanie wynagrodzenia. Tym samym nie ma tutaj mowy o realizowaniu się zawodowo – praca służy wyłącznie zaspokojeniu swoich potrzeb ekonomicznych.

Jeśli wszystko, co przeczytałeś, idealnie ilustruje Twoją sytuację zawodową, to chyba czas najwyższy pomyśleć o zmianach. Nawet w obrębie obecnej branży jesteś w stanie znaleźć pracę, która jest pożyteczna. Uwierz, że będzie to mieć pozytywny wpływ na Twoją psychikę i uchroni Cię przed bardzo groźnym problemem wypalenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie