Czujesz, że szef nie postępuje fair? Sprawdź, czy w firmie nie dochodzi do nepotyzmu

Krzysztof Jagielski
25.03.2019

Nepotyzm to zjawisko powszechnie kojarzone z polską polityką. W rzeczywistości jednak do największej liczby przypadków nepotyzmu dochodzi w pracy – i to zarówno w firmach prywatnych, jak i państwowych. Jest to poważny problemem, ponieważ faworyzowanie kogoś ze względu na np. koneksje rodzinne ma destrukcyjny wpływ na motywację do pracy pozostałych członków zespołu. W naszym poradniku wymieniamy najbardziej charakterystyczne objawy nepotyzmu w firmach.

Krótka definicja nepotyzmu

Nepotyzm polega na faworyzowaniu ze względu na pochodzenie, stopień pokrewieństwa czy relacje towarzyskie. Z takim zjawiskiem mamy do czynienia w sytuacji, gdy kryterium zatrudnienia lub awansu wcale nie są umiejętności, a wyłącznie tzw. „mocne plecy”.

Nepotyzm jest porównywany do korupcji i rzeczywiście ma jej znamiona lub też często występuje z nią w parze. Jeśli ktoś np. wręcza łapówkę w zamian za to, że jego syn dostanie posadę w spółce skarbu państwa, to mamy tutaj do czynienia zarówno z korupcją, jak i nepotyzmem. To patologia, której niestety wciąż nie udało się do końca wyplenić.

Czy w Twojej firmie dochodzi do nepotyzmu? Zwróć na to uwagę

Typowym przykładem nepotyzmu w miejscu pracy jest zatrudnianie w firmie członków rodziny. Mówimy tutaj jednak o sytuacji, gdy koneksje rodzinne są jedynym kryterium wyboru pracownika. Załóżmy, że na dane stanowisko aplikuje wysokiej klasy fachowiec. Nie otrzymuje go jednak, ponieważ szef postanawia zatrudnić swojego brata – choć ten nie ma do tego żadnych kwalifikacji.

O nepotyzmie będziemy mówić również wtedy, gdy stanowiska w firmie są obsadzane według klucza towarzyskiego. Jeśli w przedsiębiorstwie powstaje wakat, ale szef nie daje ogłoszenia o pracę, tylko zatrudnia kogoś „po znajomości”, to jest to jaskrawy przykład kumoterstwa.

Nie wszyscy wiedzą, że nepotyzmem jest także dyskryminowanie pracowników, którzy nie żyją w komitywie z szefem czy bezpośrednim przełożonym. Jeśli np. brygadzista przydziela dobrze płatne nadgodziny zawsze tym samym osobom, a reszta załogi nie ma szansy dorobienia do pensji, to takie działania są bezprawne i podpadają pod dyskryminację w miejscu pracy. Może to być podstawą do rozwiązania umowy o pracę z winy pracodawcy.

Oczywiście formą nepotyzmu jest także faworyzowanie konkretnych pracowników ze względu na prywatną zażyłość. Tutaj przykładem może być chociażby przyznanie znacznie wyższej premii świątecznej komuś, kto nie wyróżnia się ani pracowitością, ani kreatywnością, a po prostu dobrze żyje z szefem lub jest z nim spowinowacony.

Jeśli masz bezpośrednio do czynienia z nepotyzmem w miejscu zatrudnienia, to nie możesz tego akceptować. Przez to Twoja kariera nie rozwinie się tak, jak powinna. Nie ma bowiem znaczenia, jak bardzo się starasz i ile dajesz od siebie firmie. Zawsze będziesz stać na gorszej pozycji niż np. kuzyn, siostrzeniec czy dobry znajomy właściciela.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie