Czy możesz wysłać pracownika na test na koronawirusa?

Piotr Kowalczyk
22.02.2021

Pandemia COVID-19 dała się mocno we znaki wielu pracodawcom. Odpowiedzialni przedsiębiorcy starają się nie tylko utrzymać miejsca pracy, ale też zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa swoim pracownikom. Coraz częściej dochodzi więc do sytuacji, w których pracodawcy proponują podwładnym sfinansowanie im testów na koronawirusa. Jeśli sam rozważasz taki krok, to musisz znać kilka podstawowych zasada, które omawiamy w naszym poradniku.

Przymus? Wykluczone

Od razu wyjaśnijmy, że pracodawca nie ma formalnej możliwości zmuszenia pracownika do poddania się testowi na koronawirusa – nawet jeśli chce za to zapłacić z własnej kieszeni, a pracownik zdradza objawy COVID-19. Tutaj nadrzędne są przepisy RODO, które zabraniają nadmiernego ingerowania w prywatność, a za taką mogłoby zostać uznane zmuszenie pracownika do pójścia na test i udostepnienia jego wyniku pracodawcy.

Możesz natomiast zachęcić swoich pracowników do tego, aby poddali się testom sfinansowanym przez firmę. Wyjaśnij, że chodzi tutaj wyłącznie o ich bezpieczeństwo, zaznacz również, że pozytywny wynik testu nie będzie mieć żadnego wpływu na Twój stosunek do pracownika.

Inne sposoby na to, aby skłonić pracownika do poddania się testowi

Jeśli widzisz, że pracownik ma objawy charakterystyczne dla COVID-19 i obawiasz się, że może zarazić innych, to nie możesz tego bagatelizować. W pierwszej kolejności powinieneś nakazać pracownikowi powrót do domu i wzięcie zwolnienia lekarskiego. Możesz również – jako pracodawca masz do tego prawo – skierować go na badania w Medycynie Pracy. Tamtejszy lekarz z pewnością odnotuje objawy COVID-19 i sam skieruje pracownika na test.

Ważne!

W przypadku skierowania lekarskiego nie można odmówić poddania się testowi w kierunku koronawirusa.

W skrajnym przypadku, gdy pracownik zachowuje się nie odpowiedzialnie i konsekwentnie odmawia udania się na test, możesz powiadomić o tym sanepid, który podejmie formalne kroki w celu zmuszenia pracownika do zweryfikowania swojego stanu zdrowia.

Ponadto pracodawca podejrzewający, że pracownik jest nosicielem koronawirusa, chcąc zadbać o bezpieczeństwo pozostałych osób ma prawo zlecić pracownikowi pracę zdalną, o ile jej wykonywanie na odległość jest możliwe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie