Dlaczego kierunek studiów nie ma aż tak dużego znaczenia dla Twojej kariery?

Jerzy Biernacki
28.12.2020

Większość młodych osób wybierających się na studia poświęca mnóstwo czasu na analizę ofert poszczególnych uczelni. Nie chcą popełnić błędu przy wyborze kierunku, z góry zakładając, że określi to ich, jako pracowników i wpłynie na ich kariery zawodowe. Życie uczy jednak, że to wcale nie jest takie proste. Kierunek studiów niekoniecznie musi mieć wpływ na to, czym będziesz się zajmować w życiu. Dlaczego? Sprawdź te argumenty.

Wyobrażenia mogą nie pokryć się z realiami

Chodzi tutaj o to, czego doświadcza mnóstwo studentów. Początkowo może się wydawać, że dany kierunek jest super atrakcyjny, jednak już po pierwszym roku wiadomo, że młody człowiek raczej nie spełni swoich ambicji naukowych na uczelni. Dotrwa do obrony pracy magisterskiej, żeby nie tracić cennego czasu i zdobyć wyższe wykształcenie, natomiast już na tym etapie będzie kombinować, jak pokierować swoją karierą w zupełnie innej branży.

Przebranżowienie się jest dziś na porządku dziennym

To, że ukończysz dany kierunek studiów nie jest wcale równoznaczne z tym, że podejmiesz pracę w tożsamej branży. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ilu polonistów pracuje w handlu, ilu politologów znalazło zajęcie w branży budowlanej czy ilu biotechnologów realizuje się na stanowisku przedstawiciela medycznego.

Studia dają wiedzę, ale nie przygotowują do pracy zawodowej

To najważniejsza zasada, o jakiej musisz pamiętać. Brutalna, może nawet cyniczna, ale jednak świetnie się sprawdzająca. Studia są tylko jednym z etapów na drodze do osiągnięcia satysfakcji zawodowej. Wybór kierunku wcale nie musi być mieć przełożenia na to, czym ostatecznie będziesz się zajmować. Nie uzależniaj więc od tego swojej zawodowej przyszłości.

Najlepszą radą, jakiej można udzielić młodym ludziom wybierającym kierunek studiów jest więc skupienie się na tych specjalizacjach, które w jakikolwiek sposób ich interesują, są zgodne z ich pasją czy naturalnymi umiejętnościami. Nie ma sensu zapisywać się na studia tylko dlatego, że potencjalnie ukończenie danego kierunku zwiększy Twoje szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy. Mierny absolwent elitarnego kierunku może mieć gorszą pozycję startową niż prymus, który studiował to, co naprawdę go kręci.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie