Dlaczego warto zostać opiekunem osób starszych w Niemczech?

Krzysztof Jagielski
30.11.2020

Praca opiekuna osób starszych na pewno nie należy do najłatwiejszych – wprost przeciwnie. Jest to profesja wymagająca doskonałej kondycji, dobrego zdrowia, ale przede wszystkim odporności psychicznej i wrodzonej, wysoko rozwiniętej empatii. W zamian jednak opiekuna może liczyć na dobre zarobki i dodatkowe profity, których nie uświadczą przedstawiciele większości innych zawodów. Szczególnie atrakcyjne wydaje się być podjęcie pracy w charakterze opiekuna osób starszych w Niemczech. Dlaczego warto spróbować?

Ogromne zapotrzebowanie na opiekunów w Niemczech

Jednym z największych plusów podjęcia pracy w zawodzie opiekuna jest to, że raczej nie trzeba będzie się martwić o zlecenia. W Niemczech obserwujemy wręcz gigantyczne zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż Niemcy są najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Unii Europejskiej.

W dodatku młodzi Niemcy, a także emigranci z Afryki i Azji, nie chcą podejmować się tej pracy – jest za ciężka, wymaga znajomości języka etc. W ten sposób tworzy się wielkie pole do popisu dla opiekunów z Polski. Ci, którzy przykładają się do swojej pracy, mogą mieć praktycznie pewność stałości zleceń przez wiele lat.

Dobre zarobki

Nie można ich oczywiście porównywać z zarobkami wysokiej klasy specjalistów czy nawet mistrzów rzemiosła, ale i tak w porównaniu z polskimi standardami są one satysfakcjonujące. Rzetelny opiekun osób starszych w Niemczech może zarobić około 1500-1600 euro miesięcznie.

Wiele zależy tutaj od regionu kraju oraz tego, czy praca została podjęta za pośrednictwem agencji czy może z ogłoszenia/polecenia. Paradoksalnie na wyższe wynagrodzenie można liczyć w tym pierwszym przypadku (agencje obsługują głównie zamożniejszych klientów).

Atrakcyjne dodatki dla opiekuna

Jeśli podane wyżej zarobki nie robią wrażenia i nie przekonują do podjęcia pracy w charakterze opiekuna do osób starszych, to warto podkreślić, że właściwie każdy opiekun może liczyć na różnego rodzaju dodatki – tak zwane pozapłacowe elementy wynagrodzenia.

Jest to przede wszystkim darmowe mieszkanie (opiekun najczęściej mieszka razem ze swoim podopiecznym, mając do dyspozycji własny pokój) oraz wyżywienie (opiekun je to samo, co przygotowuje seniorowi). Tym samym koszty, jakie ponosi opiekun, są minimalne lub wręcz żadne. Dzięki temu można łatwo odłożyć lwią część pensji na powrót do Polski.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie