Gdy pracodawca chce Cię wysłać w delegację krajową. Sprawdź, co musi Ci zapewnić

Mariusz Siwko
15.09.2021

Delegacje krajowe nie są niczym niezwykłym i mnóstwo firm okresowo wysyła w nie swoich pracowników. Nie jest to oczywiście komfortowa sytuacja dla osoby zatrudnionej, która przez kilka czy kilkanaście dni nie będzie się widzieć z najbliższymi. Z drugiej jednak strony wyjazd w delegację może się opłacać, o ile pracownik będzie w stanie zaoszczędzić dodatkowe środki obowiązkowo przyznawane przez pracodawcę. Sprawdź, co musi Ci zapewnić szef wysyłający Cię w delegację krajową.

Dieta

Dieta jest najważniejszym składnikiem dodatkowego wynagrodzenia, jakie musi zapewnić pracodawca oddelegowanemu pracownikowi. W przypadku delegacji krajowych dzienna stawka diety wynosi dokładnie 30 złotych i może zostać pomniejszona, jeśli pracownik ma zapewnione śniadanie (o 25 proc.), obiad (o 50 proc.) lub kolację (o 25 proc.). Jeśli natomiast pracodawca zagwarantował pracownikowi całodzienne wyżywienie, to nie musi mu wcale wypłacać diety.

Pamiętaj również, że wysokość diety jest uzależniona od czasu, jaki faktycznie spędzisz w delegacji. Jeśli trwa ona między 8 a 12 godzin, to przysługuje Ci tylko połowa diety. Powyżej 12 godzin należy się już pełna dieta.

Nocleg

Pracodawca ma obowiązek opłacić pracownikowi w delegacji nocleg, jeśli oczywiście wyjazd służbowy trwa powyżej doby. W takiej sytuacji pracodawca może albo we własnym zakresie zorganizować nocleg, albo zwrócić pracownikowi koszty hotelu/pensjonatu na podstawie przedstawionej faktury. Jeśli pracownik skorzystał z noclegu, ale nie ma na to żadnego dokumentu, wówczas pracodawca wypłaca mu ryczałt w wysokości 150% diety, czyli 45 złotych – o ile nocleg trwał minimum 6 godzin między 21 a 7 rano.

Transport

To pracodawca decyduje o wyborze środka transportu, przy czym nie może on zmusić pracownika do skorzystania z prywatnego samochodu. Obowiązkiem pracodawcy jest pokrycie wszystkich kosztów związanych z dotarciem pracownika na miejsce – pracownik powinien przedstawić dowód zakupu np. biletu kolejowego i na tej podstawie następuje zwrot.

Jeśli pracownik chce pojechać w delegację własnym samochodem, a pracodawca się na to zgadza, to rozliczenie kosztów paliwa następuje w oparciu o tzw. kilometrówkę. Jej stawka jest uzależniona od pojemności silnika. I tak:

  • Samochód z silnikiem o pojemności do 900 cm3 – 0,5214 zł za każdy kilometr,
  • Samochód z silnikiem o pojemności powyżej 900 cm3 – 0,8358 zł za każdy kilometr.  

W grę może wchodzić także pokrycie innych, oczywiście uzasadnionych kosztów, jak parkingi, bilety na komunikację miejską czy bilety wstępu na wydarzenia związane z celem delegacji. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie