Hot desk, czyli nowy trend w pracy biurowej

Maciej Piwowski
07.10.2019

Praca w biurze uchodzi za mniej wymagającą w porównaniu do fizycznej czy terenowej. Jej ewidentną wadą jest jednak ryzyko wpadnięcia w rutynę. Pracownik, który codziennie wykonuje swoje zadania w tym samym miejscu i w takiej samej formie, jest narażony na szybkie wypalenie. Jednym z najnowszych trendów, które mają temu przeciwdziałać, jest tzw. hot desk. Wyjaśniamy, na czym to właściwie polega.

Czym jest hot desk?

Hot desk to rozwiązanie coraz częściej stosowane w korporacjach. Polega ono na tym, że pracownik biurowy nie ma przypisanego jednego, stałego miejsca pracy. Zwykle zmiana następuje w cyklach tygodniowych. W jednym tygodniu pracownik pracuje przy biurku w osobnym pokoju, w następnym jest już przenoszony do firmowego open space.

Cel jest prosty: nie dopuścić do sytuacji, w której pracownik stworzy sobie strefę komfortu, co jest jednym z czynników mających negatywny wpływ na efektywność.

Zalety hot desków

Hot deski nie tylko wprowadzają element ożywienia do biurowej rutyny, ale przynoszą także inne korzyści, w tym:

  • Większy porządek w biurze – pracownik zmieniając biurka ma mniejszą tendencję do bałaganienia, ponieważ chce przekazać swoje dotychczasowe stanowisko nowej osobie w dobrym, ułożonym stanie;
  • Lepsza integracja zespołu – sprawdza się to zwłaszcza w dużych, wielodziałowych firmach, w których zawsze istnieje ryzyko, że pracownicy pracujący na różnych piętrach w ogóle się nie znają;
  • Pracownik może zmieniać stanowisko w zależności od tego, jakie są jego aktualne potrzeby – gdy musi się skupić, wybiera ciche pomieszczenie, gdy wymagana jest współpraca z innymi osobami, przenosi się do open space’u;
  • Brak rutyny sprzyja aktywności zawodowej i minimalizuje ryzyko znudzenia się pracą w danej firmie;

To rozwiązanie ma także ewidentne wady

Hot deski nie cieszą się dobrą opinią wśród pracowników, którzy są zmuszani do poddania się tej nietypowej formule pracy. Wynika to przede wszystkim z tego, że „gorące biurko” praktycznie wyklucza możliwość znalezienia prywatnej przestrzeni dla siebie, w której pracownik czuje się najlepiej i może odseparować się od biurowego zgiełku.

Ponadto nie zapominajmy o tym, że częsta zmiana biurka sprzyja gubieniu dokumentów i innych materiałów potrzebnych do realizacji zadania, a także może wywoływać niezdrową rywalizację między pracownikami o te najatrakcyjniejsze miejsca w firmie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie