Jak poprawić relacje z przełożonym?

Krzysztof Jagielski
10.04.2019

Dobra atmosfera w miejscu pracy to – zaraz obok wynagrodzenia i ambitnych celów – kluczowy element wpływający na zadowolenie z zajmowanego stanowiska. Nie ma o niej mowy w sytuacji, gdy między Tobą a bezpośrednim przełożonym panuje stan permanentnego konfliktu. Być może masz na tyle wysokie kompetencje, że szef nie może Cię tak po prostu zwolnić. Uważaj jednak: w każdej chwili może pojawić się ktoś, kto jest równie dobry, a do tego bardziej pasuje do firmy pod względem charakteru. Dlatego jeśli zależy Ci na aktualnej pracy, jak najszybciej popraw swoje relacje z przełożonym. Co możesz i powinieneś zrobić?

Szczera rozmowa

Nie da się załagodzić konfliktu, jeśli nie do końca wiadomo, co go wywołało. Obie strony mogą mieć zupełnie inne spojrzenie na czynnik zapalny, dlatego pierwszym krokiem powinno być poproszenie przełożonego o szczerą rozmowę. Możesz zapytać wprost, dlaczego Cię nie lubi, skąd jego wrogie nastawienie i co powinieneś zrobić, by naprawić popełnione błędy. Być może dowiesz się o sobie czegoś, o czym nie miałeś pojęcia? Ty także wyrzuć przełożonemu, co Cię w nim boli i jak wyobrażasz sobie dalszą współpracę na zdrowych zasadach.

Dostosowanie się do reguł

Najczęstszą przyczyną konfliktów na linii pracownik-przełożony jest otwarte łamanie zasad obowiązujących w danej firmie przez tego pierwszego. Możesz to robić zupełnie nieświadomie, nie zdając sobie sprawy, że swoim postępowaniem grasz innym na nerwach.

Spóźnianie się, zrzucanie obowiązków na innych, wprowadzanie chaosu w zespole, kłótliwość, panikowanie w obliczu nawet drobnych trudności – to wszystko mogło spowodować konflikt. Jeśli skutecznie zawalczysz ze swoją skłonnością do łamania firmowych reguł, to będziesz mieć szansę na szybkie naprawienie relacji z przełożonym.

Pokazanie, że Ci zależy

Było wyznanie grzechów, pora na szczery żal i pokutę. Gdy wiesz już, co spowodowało konflikt z przełożonym, nie popełniaj więcej tych samych błędów. Postaraj się odzyskać zaufanie szefa pokazując, że zależy Ci na tej pracy. Staraj się podwójnie, wyróżnij się w zespole, angażuj się w najważniejsze projekty. Minie trochę czasu, zanim wrócisz do łask, ale na dłuższą metę to Ci się z pewnością opłaci.

Wyjście z inicjatywą

Bardzo dobrym sposobem na ostateczne zażegnanie konfliktu jest pokazanie przełożonemu, że warto dalej na Ciebie stawiać. Z pewnością wiesz, w jakiej sytuacji znajduje się firma i jakie projekty realizuje. Możesz więc wykazać się inicjatywą i np. zaproponować wprowadzenie jakichś zmian, które usprawniają funkcjonowanie Twojego działu czy konkretnego stanowiska.

Oczywiście nie wszystkie konflikty da się zażegnać. Jeśli kompletnie nie możesz się dogadać z przełożonym, to bezpieczniej dla Ciebie będzie zacząć rozglądać się za nową pracą. Za chwilę możesz zostać na lodzie!

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie