Jak zrezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Krzysztof Jagielski
10.09.2019

Pracownicze Plany Kapitałowe są jednym z najnowszych pomysłów na to, aby zabezpieczyć przyszłość pracujących Polaków na emeryturze. Nie jest żadną tajemnicą, że obecny system emerytalny nie będzie w stanie udźwignąć przyszłych obciążeń, dlatego każda rozsądna osoba powinna zacząć gromadzić oszczędności we własnym zakresie. Częściowo mają w tym pomóc właśnie PPK. Nie wszystkim jednak to rozwiązanie się podoba. Jak zatem wypisać się z Pracowniczych Planów Kapitałowych? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Kiedy można zrezygnować z PPK?

Można to zrobić w każdym momencie, co wprost wynika z ustawy o PPK. Każdy pracownik, który „z automatu” został zapisany do programu, ma prawo się z niego wypisać. Musi tylko złożyć odpowiednie pismo (deklarację) u pracodawcy, który następnie w ciągu najpóźniej 7 dni przekazuje je do urzędu nadzorującego funkcjonowanie Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Po złożeniu takiej deklaracji wpłaty na PPK, odciągane z pensji pracownika, przestaną być pobierane w trybie natychmiastowym. Jeśli natomiast składki już pobrane, pracownik otrzyma ich zwrot wraz z kolejną pensją.

Uwaga!

Rezygnacja z PPK nie jest permanentna. Oznacza to, że uczestnictwo w programie odnawia się co 4 lata, wraz z ostatnim dniem lutego – wówczas pracodawca ponownie zgłasza pracownika do PPK, a ten, jeśli wciąż nie chce w ten sposób gromadzić oszczędności na emeryturę, musi złożyć kolejną deklarację odstąpienia.

Co musi zawierać deklaracja o rezygnacji z PPK?

To również dokładnie precyzuje ustawa. Najważniejsze, aby dokument ten zawierał wszystkie informacje na temat pracownika, który postanowił wypisać się z programu. Będą to zatem:

  • Imię i nazwisko
  • Numer PESEL, a jeśli pracownik go nie posiada – data urodzenia
  • Seria i numer dowodu osobistego lub numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość pracownika
  • Nazwę pracodawcy
  • Oświadczenie o tym, że pracownik zna konsekwencje rezygnacji z PPK

Takie pismo można sporządzić samodzielnie lub pobrać jego wzór z oficjalnej strony rządowej.

Po rezygnacji pracownik przestanie gromadzić oszczędności na emeryturę w ramach PPK. Powinien jednak we własnym zakresie zabezpieczyć swoją przyszłość, nie licząc tylko na emeryturę z ZUS.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie