Jakie przywileje ma niepełnosprawny pracownik?

Remigisz Szulc
19.11.2018

Niepełnosprawność ma różne oblicza i nie zawsze dyskwalifikuje chorego z aktywnego udziału w rynku pracy. Mnóstwo osób z lekkim czy nawet znacznym stopniem niepełnosprawności znajduje pracę i cieszy się dużym zaufaniem ze strony pracodawców. Warto przy tym wiedzieć, że niepełnosprawnemu pracownikowi przysługuje sporo dodatkowych przywilejów. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Dłuższy wymiar urlopu wypoczynkowego

Niepełnosprawni pracownicy mają zagwarantowane dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego. W zależności od stażu pracy, przysługuje im więc 30 lub 36 dni pełnopłatnego urlopu w ciągu roku.

Dodatkowy urlop

Ten przywilej dotyczy tylko pracowników z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. Kodeks pracy przewiduje dla nich dodatkowe 21 dni urlopu wypoczynkowego, które pracownik może wykorzystać na udział w turnusie rehabilitacyjnym lub wykonanie badań/zabiegów – ale tylko pod warunkiem, że nie może się im poddać w czasie normalnie wolnym od pracy (np. popołudniami).

Warto wiedzieć

Oczywiście podczas tych dodatkowych 21 dni urlopu, niepełnosprawny pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Zakaz pracy nocnej

Niepełnosprawny pracownik nie może być zatrudniany w godzinach nocnych, czyli między 21 a 7 rano. Od tej zasady istnieją jednak dwa wyjątki. Po pierwsze: praca nocna jest możliwa w przypadku osób niepełnosprawnych zatrudnionych przy pilnowaniu mienia. Po drugie: pracę w godzinach nocnych może wykonywać niepełnosprawny pracownik posiadający orzeczenie o dopuszczeniu go do pracy w nocy lub w godzinach nadliczbowych.

Krótszy wymiar pracy

Nawet jeśli pracownik niepełnosprawny jest zatrudniony na pełen etat, to w przypadku osób z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności maksymalny dobowy wymiar pracy może wynosić tylko 78 godzin (35 godzin w tygodniu).

Pracownicy z lekkim stopniem niepełnosprawności mogą pracować maksymalnie 8 godzi na dobę (40 godzin w tygodniu). Zabronione jest natomiast zlecanie niepełnosprawnym pracy w nadgodzinach.

Prawo do dodatkowej przerwy

Każda osoba niepełnosprawna zatrudniona w zakładzie pracy może skorzystać z dodatkowej przerwy w wymiarze 15 minut – powinna ona zostać wykorzystana np. na podstawowe czynności rehabilitacyjne lub na zwykły wypoczynek. Przerwa jest normalnie wliczana w dobowy wymiar pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie