Kiedy nie warto zmieniać pracy? Poznaj klasyczne sytuacje

Remigisz Szulc
30.10.2018

Zmiana pracy to zawsze bardzo poważna decyzja, która na pewno będzie miała duży wpływ na Twoje dalsze życie. Nie należy jej podejmować pochopnie. Jeśli czujesz, że dusisz się w obecnej firmie i potrzebujesz nowych wyzwań, to oczywiście przygotuj sobie grunt do odejścia. Nie rób tego jednak, jeśli jesteś w jednej z tych sytuacji.

Wracasz po urlopie macierzyńskim

To fatalny moment na zmianę pracy. Przez ostatni rok byłaś poza firmą, nie miała kontaktu z rynkiem pracy i zwyczajnie potrzebujesz czasu, by na nowo wejść w rytm zawodowy. Kobiety będące krótko po urlopie macierzyńskim nie są atrakcyjnymi pracownikami. Pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę z zagrożeń: wieczne zwolnienia na chore dziecko, prośby o wcześniejsze wyjście, ryzyko, że pracownica zdecyduje się pójść na urlop wychowawczy itd.

Lepiej więc trzymaj się pewnego stanowiska, zdobądź nowe kompetencje, ułóż sobie życie w taki sposób, by sprawy rodzicielskie nie przeszkadzały Ci w karierze, a dopiero później myśl o zmianie.

Masz za sobą nieudany okres w firmie

Dla wielu pracodawców pracownik jest tak dobry, jak jego ostatnie dokonania. Nikt nie zwróci uwagi na to, że w przeszłości udało Ci się zrobić coś świetnego, jeśli od kilku miesięcy ponosisz same porażki. W takiej sytuacji naprawdę warto pozostać w obecnej firmie i zawalczyć o umocnienie swojej pozycji na rynku. Weź udział w ważnym projekcie, który skończy się sukcesem. Zyskasz mocną kartę przetargową w rozmowach z potencjalnymi pracodawcami.

Podupadasz na zdrowiu

To również sytuacja, w której świetnie sprawdza się przysłowie, że lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu. Jeśli masz problemy ze zdrowiem, to potrzebujesz solidnego fundamentu zawodowego, czyli pewnego etatu. Zapewni Ci on bezpieczeństwo ekonomiczne. Nowy pracodawca może nie być aż tak wyrozumiały.

Pamiętaj, że nagminne przedstawianie zwolnień lekarskich może być powodem rozwiązania umowy o pracę. Najpierw zawalcz więc o odzyskanie zdrowia, a dopiero później myśl o zmianie pracy.

Nie masz kompetencji, które są poszukiwane na rynku

Być może jesteś specjalistą w wąskiej dziedzinie i w obecnej pracy jest to doceniane. Jeśli pensja nie jest zła, a atmosfera w zespole niezła, to zmienianie tego nie jest najszczęśliwszym pomysłem. W innej firmie mogą szybko uznać, że jednak się nie sprawdzasz czy nie pasujesz charakterologicznie do reszty ekipy. To skończy się problemami. Aby coś zmienić, musisz więc zdobyć nowe kompetencje, które dadzą Ci więcej możliwości na rynku pracy.

Pamiętaj więc, aby nie odchodzić z firmy z byle powodu i bez dokładnej analizy korzyści oraz ewentualnych strat. Złożyć wypowiedzenie jest łatwo, o wiele trudniej natomiast jest poradzić sobie na bardzo wymagającym rynku pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie