Metalowe meble socjalne — jakie mają zalety i gdzie warto je wykorzystać?

Jerzy Biernacki
17.05.2021

Metalowe meble socjalne znajdują zastosowanie w szatniach, pomieszczeniach gospodarczych i pracowniczych, ale również w biurach, urzędach, szkołach, obiektach sportowych, kulturalnych czy budynkach użyteczności publicznej. Przydadzą się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba bezpiecznego przechowywania i dobrej organizacji mienia prywatnego lub służbowego. Sprawdźmy, jakie są największe zalety metalowych mebli socjalnych i gdzie warto je stosować.

Metalowe meble socjalne i ich największe zalety

Metalowe meble socjalne to przede wszystkim trwałość, odporność na uszkodzenia, a także wysoka funkcjonalność i estetyka.

Meble socjalne z metalu są bardzo wytrzymałe i odporne zarówno na czynniki mechaniczne — otarcia, uderzenia czy duże obciążenia — jak również na środki chemiczne i niekorzystne warunki zewnętrzne. Mogą być wykonane nie tylko z blachy nierdzewnej, ale również ocynkowanej czy kwasoodpornej. Dzięki temu odpowiednie metalowe meble socjalne można z powodzeniem stosować w zakładach, w których wykorzystuje się różnego rodzaju substancje chemiczne.

Metalowe meble socjalne bardzo łatwo też utrzymać w czystości. Są odporne na działanie nawet silnych detergentów. Metal, w przeciwieństwie do drewna czy płyt meblowych, nie chłonie płynów, więc nie pozostają na nim trwałe plamy. Nie szkodzi im także wilgoć i nie są podatnym gruntem dla rozwoju bakterii czy pleśni. Łatwo je również zdezynfekować w razie potrzeby. Aby mieć pewność, że metalowe meble socjalne spełniają standardy BHP, warto wybierać te z atestami i certyfikatami, dostępne np. na stronie meblesocjalne.co.pl.

Dużym atutem metalowych mebli socjalnych jest też ich mocna konstrukcja. Gwarantuje ona stabilność mebli, nawet tych o większych gabarytach. To ważne dla zachowania bezpieczeństwa pracowników. Takie meble wytrzymują nawet duże obciążenia i trudno je przewrócić. Doskonale sprawdzają się więc tam, gdzie istnieje potrzeba magazynowania ciężkich części, akt i innych przedmiotów o znacznej masie.

Mocna konstrukcja i wytrzymałe ściany oraz drzwi to również bezpieczeństwo przechowywanych wewnątrz przedmiotów. Metalowe meble socjalne często stosuje się więc w szatniach — nie tylko do przechowywania mienia, ale również do zabezpieczenia go przed kradzieżą.

Metalowe meble socjalne różnego typu

Metalowe meble socjalne to wyposażenie różnego typu i o różnym przeznaczeniu. Przede wszystkim jest to sprzęt do szatni. Odpowiednie szafki ubraniowe i skrytkowe można wykorzystać zarówno w zakładzie pracy, jak i w obiektach użyteczności publicznej — np. na terenie obiektów sportowych czy kulturalnych.

Specjalne szafki szkolne to metalowe meble socjalne przeznaczone do ośrodków edukacyjnych. Dostosowane są do potrzeb uczniów w różnym wieku — np. do ich wzrostu. Dostępne są więc zarówno metalowe meble dla przedszkolaków, jak i dla starszych dzieci.

Metalowe meble socjalne to nie tylko wyposażenie szatni. Szafy gospodarcze przeznaczone są do przechowywania narzędzi i środków czystości. Pozwalają na ich organizację i zabezpieczenie przed niepowołanym dostępem. Szafy sportowe to z kolei metalowe meble socjalne do szkolnych sal gimnastycznych, siłowni i innych obiektów rekreacyjnych i sportowych. Przeznaczone są na różnego rodzaju sprzęt do gry czy ćwiczeń.

Odpowiednio dobrane meble socjalne znajdą zastosowanie w każdym zakładzie pracy i instytucji publicznej. Wykorzystać można je w szatniach, pomieszczeniach gospodarczych, kantorkach i schowkach, ale również w przestrzeniach ogólnodostępnych.

Zamykane na klucz szafy i szafki mogą bezpiecznie stanąć w korytarzach, poczekalniach, a nawet w biurach. Cechuje je bowiem nie tylko funkcjonalność i trwałość, ale również wysoka estetyka. Metalowe meble socjalne można malować proszkowo na dowolne kolory, co pozwala w łatwy sposób dopasować ich wygląd do aranżacji pomieszczenia i wizerunku danej marki.

Zastosowanie metalowych mebli socjalnych

Metalowe meble socjalne mają różne zastosowania w zależności od typu, konstrukcji i funkcji. Przede wszystkim jednak są to elementy wyposażenia szatni pracowniczych.

W zakładach, w których wykorzystywana jest odzież odzież robocza, istnieje obowiązek zaopatrzenia szatni w odpowiednie szafy BHP pozwalające na przechowywanie ubrań prywatnych i służbowych. Reguluje to rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650, ze zm.).

Ze względu na wysoką funkcjonalność metalowe meble socjalne wykorzystuje się jednak nie tylko z konieczności. Chętnie stawia się je także w szatniach dla klientów basenów, siłowni i innych obiektów sportowych. Odpowiednie szafki skrytkowe pojawiają się także w obiektach kulturalnych czy turystycznych. Takie metalowe meble socjalne pozwalają bowiem bezpiecznie przechować przedmioty osobiste, np. na czas zwiedzania wystawy lub muzeum.

Wyżej wspomnieliśmy też o szafkach szkolnych, które przeznaczone są na przedmioty osobiste, jak i pomoce edukacyjne dla uczniów, a nawet przedszkolaków. Takie metalowe meble socjalne dopasowane są do wzrostu maluchów, aby mogły spokojnie dosięgnąć do wszystkich półek.

Metalowe meble socjalne to również wyposażenie specjalistyczne, dopasowane do konkretnych zastosowań. Wyróżnić można np. szafy strażackie konstruowane tak, aby pozwolić na sprawną organizację i szybkie pobieranie sprzętu strażackiego. Ergonomia i odpowiednia konstrukcja mebla ma tu kluczowe znaczenie, pozwala bowiem zaoszczędzić cenne sekundy przy przygotowaniu do akcji.

Innym przykładem specjalistycznych metalowych mebli socjalnych są szafy wirusobójcze. Umieszczone w ich wnętrzu lampy UV umożliwiają dezynfekcję odzieży i innych przedmiotów. Korzysta się z nich zatem w miejscach, w których ważne jest zachowanie szczególnych standardów higienicznych — m.in. w placówkach służby zdrowia, laboratoriach oraz zakładach przetwórstwa i produkcji żywności.

Jak widać, metalowe meble socjalne to sprzęt o wielu zastosowaniach i funkcjach, a ich wybór zależy od tego, gdzie chcemy je umieścić i do czego wykorzystać.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie