Nie możesz znaleźć pracy? To najbardziej prawdopodobne przyczyny

Mateusz Nowak
23.10.2019

Etap poszukiwania nowej pracy może być wyjątkowo stresujący, jeśli pomimo wysyłania wielu aplikacji na żadną z nich nie otrzymuje się odpowiedzi. Każdy kolejny dzień na bezrobociu potęguje frustrację, a do tego dochodzi jest ekonomiczna niepewność jutra. Jeśli od dłuższego czasu nie możesz znaleźć pracy, choć masz – w Twoim mniemaniu – poszukiwane kompetencje, to na pewno robisz coś nie tak. Sprawdź te najbardziej prawdopodobne przyczyny. zazz

Sztampowe CV i list motywacyjny

Jeśli wysyłasz dokładnie takie same dokumenty aplikacyjne do wszystkich firm, nie wprowadzając do nich żadnego elementu personalizującego, to nic dziwnego, że nie dostajesz odpowiedzi. Firmom zależy na pozyskiwaniu osób, które naprawdę chcą w nich pracować, a to da się wstępnie wyczuć już na etapie przeglądania dokumentów aplikacyjnych. Warto więc dodać do CV czy listu motywacyjnego coś, co jasno wskazuje, że znasz firmę i jesteś gotów sprostać stawianym przez nią wymaganiom.

Element odstraszający pracodawców

Pracodawcy lub specjaliści prowadzący rekrutację często bardzo wnikliwie zapoznają się z CV kandydata, próbując znaleźć w nim coś, co ewidentnie skreśla daną osobę jeszcze przed zaproszeniem jej na rozmowę kwalifikacyjną. Takim „elementem odstraszającym” może być chociażby bardzo długa przerwa w pracy, niewyjaśniona w treści CV.

Ryzykowne jest również „chwalenie” się nieudaną przygodą z własną działalnością gospodarczą. Wątpliwości pracodawcy może także wzbudzić brak jakiekolwiek doświadczenia zawodowego czy bardzo częsta zmiana miejsc zatrudnienia.

Czekanie z założonymi rękami

Ten błąd popełnia większość osób niemogących przez długi czas znaleźć pracy. Samo wysłanie CB do kilkunastu czy kilkudziesięciu firm nie rozwiązuje problemu, no chyba, że jesteś wybitnymi specjalistą i każdy pracodawca marzy o tym, aby Cię zatrudnić. W przeciwnym razie musisz wykazać się choćby odrobiną kreatywności i aktywności.

Pamiętaj, że oferty pojawiają się nie tylko na portalach ogłoszeniowych czy w gazetach. Warto ich szukać także na forach i portalach biznesowych. Coraz lepszym źródłem informacji o prowadzonych rekrutacjach jest portal społecznościowy LinkedIN. Ponadto rozpytuj znajomych oraz wysyłaj dokumenty aplikacyjne także do tych firm, które oficjalnie nie prowadzą teraz rekrutacji.

Zbyt duże wymagania

Standard, który jest po części spowodowany ślepą wiarą w to, że pracodawcy tak bardzo potrzebują rąk do pracy, iż są gotowi zatrudnić kogokolwiek za stawkę dyrektorką. To oczywiście nieprawda. Szukając pracy musisz twardo stąpać po ziemi i umieć – pisząc obrazowo – się wycenić. Jeśli nie masz szczególnie poszukiwanych kwalifikacji, to powinieneś zgodzić się na adekwatne wynagrodzenie z nadzieją na to, że wkrótce dzięki ciężkiej pracy i szkoleniom podniesiesz swoją wartość na rynku pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie