Praca w zagranicznym oddziale firmy – czy warto przyjąć taką propozycję?

Mariusz Siwko
16.08.2021

Jeśli właśnie otrzymałeś od szefa świetną propozycję przeniesienia się do zagranicznego oddziału firmy, to… musisz być w kropce. A już na pewno, gdy masz rodzinę, liczne grono znajomych i silne związki z obecnym miejscem zamieszkania. Wysoka pensja, prestiżowe stanowisko i samodzielność kuszą, ale musisz wziąć pod uwagę wszystkie argumenty. Warto czy nie warto przyjąć tę propozycję? Sprawdź nasze za i przeciw.

Jest wiele zalet pracy w zagranicznym oddziale

Najważniejszą z nich jest bez wątpienia prestiż, jaki osiągniesz w momencie objęcia stanowiska w zagranicznym oddziale. Takiej propozycji nie dostanie byle kto. Jest to wyraz uznania dla Twojej pracy oraz oznaka ogromnego zaufania, jakim obdarzył Cię pracodawca. Z punktu widzenia rozwoju kariery zawodowej jest to także duży krok naprzód. Nawet jeśli w przyszłości zmienisz firmę, to mając w CV epizod pracy w zagranicznym oddziale Twoje notowania na rynku na pewno wzrosną.

Kolejną zaletą są zarobki. W zagranicznych oddziałach zarabia się znacznie lepiej, szczególnie na zachodzie Europy oraz w USA. Jeśli kontrakt ma trwać na przykład 2 lata, to  w tym czasie jesteś w stanie solidnie podreperować budżet domowy, spłacić swoje zobowiązania i wskoczyć na wyższy poziom zamożności.

W grę wchodzą również zalety typowo zawodowe. Pracując w zagranicznym oddziale możesz doszlifować język, zdobyć nowe, bardzo cenne kontakty oraz poznać inne technologie, metody zarządzania czy standardy pracy, co na pewno przyda Ci się jeszcze w czasie kariery zawodowej.

Są i wady

Wypada zacząć od rozłąki z rodziną. Jeśli ją masz, to musisz naprawdę bardzo dokładnie przemyśleć propozycję szefa. Praca za granicą zawsze wiąże się z osłabieniem więzi rodzinnych. No chyba, że możesz zabrać bliskich ze sobą, ale takie sytuacje nie są wcale standardem. Istnieje zatem wysokie ryzyko, że Twój wyjazd, choć korzystny dla kariery, to jednak okaże się dużym problemem z punktu widzenia życia rodzinnego.

Wadą niewątpliwie jest też sam fakt przebywania na obczyźnie. Niezależnie od tego, jak dobrze opanujesz język i w jak atrakcyjnym miejscu przyjdzie Ci żyć, to i tak nigdy nie będziesz u siebie. Dziś możesz tego nie rozumieć, ale tęsknota za ojczyzna bywa niezwykle silna i negatywnie odbija się na motywacji do pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie