Pracownik produkcji – jakie są jego zadania?

Piotr Kowalczyk
06.06.2022

Popularność pracodawców z sektora produkcyjnego nie maleje, co związane jest z dynamicznym rozwojem zakładów w całej Polsce. Coraz więcej osób rozważa podjęcie pracy w tej branży. Czy jednak decydując się na taką ścieżkę kariery wiedzą, jakich obowiązków mogą się spodziewać? Przyglądamy się najczęstszym zadaniom, z którymi spotykają się osoby rozpoczynające pracę na produkcji.

Pracownicy produkcyjni cenią sobie tę branżę za atrakcyjne zarobki i stabilność zatrudnienia. Wiele firm – w tym między innymi Bridgestone oferujący pracę w fabryce w Stargardzie – zapewnia im również bogaty pakiet benefitów. Dopłaty do dojazdów do zakładu, zniżki na usługi telekomunikacyjne, prywatna opieka medyczna i karnet sportowy, ubezpieczenie grupowe czy PPE – to tylko niektóre z kilkunastu dodatków pozapłacowych, na które mogą liczyć pracownicy tego oponiarskiego giganta. 

Co jeszcze zachęca do podjęcia takiej pracy? Brak konieczności posiadania wcześniejszego doświadczenia na podobnych stanowiskach. Wiele fabryk, w tym wspomniany już Bridgestone Stargard, oferuje nowozatrudnionym pakiet szkoleń, które pozwalają na szybkie zdobycie niezbędnych kompetencji zawodowych. 

Zadania pracownika produkcji  

To, jak wyglądają codzienne obowiązki pracownika produkcyjnego zależy od wielu czynników – w tym rodzaju produktów wytwarzanych w danym zakładzie, zajmowanego stanowiska, stażu zawodowego czy organizacji obowiązków w miejscu pracy. 

Wiele fabryk działa nieustannie, 24 godziny na dobę, co wiąże się z trybem zmianowym 8- lub 12-godzinnym. W związku z tym pracownicy muszą liczyć się z tzw. „nockami”, które jednak niosą za sobą korzyści – np. możliwość załatwienia spraw domowych czy urzędowych w godzinach, gdy kolejki są najmniejsze. W przypadku zmian 12-godzinnych dodatkowo pracownicy mają minimum 3 dni w tygodniu wolne. 

Praca magazyniera, którego zadaniem zazwyczaj jest przyjmowanie produktów do magazynu, układanie, kompletowanie zamówień i ich pakowanie (z pomocą wózków widłowych lub ręcznie) różnić się będzie od zadań np. operatora maszyn. Do obowiązków tego drugiego zazwyczaj należeć będzie obsługa i konserwacja urządzeń produkcyjnych, a także dbanie o wysoką jakość produktów. W fabrykach niezbędni są również technicy, którzy modernizują maszyny i usuwają awarie czy cały szereg specjalistów – inżynierów dbających o to, by praca w danym zakładzie była jak najbardziej wydajna, a zespół działał efektywnie. 

To, co jednak łączyć będzie większość ze stanowisk produkcyjnych to fakt, że do właściwego wykonywania zadań w pracy na produkcji niezbędne są: motywacja, chęć do nauki, skrupulatność i spostrzegawczość. Jest to również na ogół praca fizyczna, dlatego dobrze widziane są zdrowie i sprawność.  

Gdzie szukać informacji? 

Szukając pracy na produkcji np. w Stargardzie, warto zajrzeć na strony poszczególnych zakładów i zapoznać się z ofertami zatrudnienia, w których opisane są zadania na różnych stanowiskach, wraz z wymaganiami, które stawiane są przed kandydatami. To, co jednak na pewno zaciekawi kandydatów najbardziej, to opisane w nich warunki i wynagrodzenie, które zapewnia potencjalny pracodawca – a są one w wielu przypadkach naprawdę atrakcyjne. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie