Te kierunki studiów cieszą się popularnością od lat. Bardzo trudno się na nie dostać!

Jerzy Biernacki
23.07.2018

Wybierasz się na studia i masz już nawet upatrzony kierunek? Wcześniej sprawdź, czy aby na pewno masz jakiekolwiek szansę, by się na niego dostać! W Polsce od lat obserwujemy ogromne zainteresowanie niektórymi kierunkami, które rokrocznie przeżywają oblężenie maturzystów. Wynika to nie tylko z mody, ale też pragmatycznego podejścia młodych ludzi do życia. Część spośród tych kierunków praktycznie gwarantuje znalezienie dobrze płatnej pracy. Problem w tym, że liczba chętnych na jedno miejsce jest ogromna. Dowiedz się, o jakie kierunku chodzi.

Psychologia

To akurat nie jest kierunek z kategorii tych pragmatycznych, choć z drugiej strony raporty WHO wskazują, że lawinowo rośnie liczba osób mających problemy natury psychicznej. Ponadto psychologia uchodzi za bardzo atrakcyjny kierunek, po którym można odnaleźć się w wielu branżach (np. w sprzedaży czy HR). Na największych polskich uniwersytetach o jedno miejsce na psychologii z reguły walczy minimum kilkanaście osób.

Informatyka

Tutaj sprawa jest prosta. Osobom po informatyce bardzo łatwo przychodzi znalezienie dobrze płatnej pracy. Rynek wciąż potrzebuje dobrej klasy specjalistów z zakresu IT i – póki co – nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się zmienić. W ramach tego kierunku można się też specjalizować lub (opcja dla ambitnych) połączyć studia informatyczne z np. mechatroniką.

Robotyka

Na niektórych uczelniach łączy się ten kierunek z automatyką. Obie specjalizacje są niezwykle przyszłościowe i praktycznie gwarantują zerowe problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Świat zmierza w kierunku automatyzacji, dużo mówi się o nieuchronnym rozwoju technologii Internetu Rzeczy (IoT), a więc studiowanie tych zagadnień jest jak najbardziej uzasadnione. No ale wcześniej trzeba się przebić przez gąszcz chętnych.

Logistyka

Jeszcze kilkanaście lat temu ten kierunek nie cieszył się wielkim zainteresowaniem, a wybierające go osoby były wręcz wyśmiewane przez rówieśników. Sytuacja zmieniła się o 180°. Dziś dobry, wykształcony logistyk jest na wagę złota. Polska stała się logistycznym centrum Europy. Swoje bazy mają u nas największe koncerny świata, które stale potrzebują rąk do pracy. To oczywiście winduje poziom wynagrodzeń w branży. Nic więc dziwnego, że młodzi ludzie dosłownie rzucili się na kierunki studiów związane z logistyką.

Ekonomia

Również szalenie popularny kierunek, co można uznać za swego rodzaju paradoks. Badania rynku pracy pokazują, że zapotrzebowanie na ekonomistów spada, dlatego z dużą dozą prawdopodobieństwa należy przewidywać, iż nowi specjaliści z tego obszaru będą mieć coraz większe problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Póki co młodzi ludzie się nie zrażają i szturmują ekonomię na polskich uczelniach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie